Przed rozpoczęciem gry należy w odpowiedni sposób rozmieścić krążki na stole. Krążek czerwony (królowa), stawia się na środku stołu. Ustawienie białych krążków powinno przypominać literę Y, a jedno z ramion tej litery powinno być skierowane na jedną z łuz. Gracz rozpoczynający grę stara się wbić do łuz wszystkie własne krążki (białe). Krążki uderza się tzw. strikerem. Jest to krążek większy od reszty krążków. Stikera należy za każdorazowo ustawić we wskazany sposób. Krążek powinien dotykać obydwu linii bazowych albo zakrywać zupełnie okręg znajdujący się na końcach tychże linii. Krążek można ewentualnie ustawić również tak, by nie dotykał okręgu w ogóle. Poza tym striker nie powinien przekraczać linii przekątnych znajdujących się na stole.

Uderzenie w strikera może wykonać według uznania z tym zastrzeżeniem, że należy go uderzyć palcem. Istnieje też jasny wymóg, że ma to być uderzenie, a nie pchnięcie. Podczas wykonywania strzału ważna jest postawa ciała. Uderzenie wykonujemy siedząc na krześle, a w trakcie oddawania strzału nie można np. przesuwać się na nim. Dłoń zawodnika nie może natomiast przekraczać linii przekątnych ani ich przedłużenia widniejących na stole. Królowa może zostać wbita do łuzy, kiedy gracz umieści w łuzie swój pierwszy krążek. Istnieje jednakże wymóg, by zaraz po wbiciu królowej wbić również własny krążek. Jeśli to się nie uda, królowa ponownie zostaje umieszczona na środku stołu – ruch należy wówczas do rywala. Gracz ma też obowiązek wbicia królowej przed wbiciem swojego ostatniego krążka.

Graczowi, który wygrywa partię, przyznaje się po jednym punkcie za każdy krążek rywala, który nie został wbity do łuzy. Za królową zwycięzca otrzymuje natomiast 3 punkty. Jeżeli natomiast królowa trafia do łuzy dzięki przegranemu, nie przyznaje się punktów żadnemu graczowi.

Gra trwa do momentu zdobycia przez jednego z graczy dwudziestu pięciu punktów lub do 8 partii (w zależności od tego co nastąpi wcześniej). Po przekroczeniu przez gracza dwudziestu dwóch punktów wbicie przez niego królowej nie jest już punktowane.

W co lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Cymbergaja? Zasady
Następny artykułJak rysować postacie z Mangi?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here