W podstawowej wersji gry monety rozlokowane są w ten sposób, by tworzyły trójkąt. Zadaniem zawodnika jest przemieścić jedną z nich (poprzez uderzenie) miedzy dwiema pozostałymi monetami. Uderzenia można dokonać np. grzebieniem lub ołówkiem. Gracz powinien oddać takie uderzenie, żeby uderzaną monetą nie zetknąć się z pozostałymi monetami oraz żeby stworzyć jak najmniejszy trójkąt. Uczestnicy gry uderzają w monety naprzemiennie, a oddawanie strzałów powinno się odbywać sprawnie, jeden za drugim, bez większych przerw. Gracz, który dotknie monetą innej monety lub nie w wyniku oddanego strzału nie utworzy trójkąta przegrywa.

Inna odmiana gry to cymbergaj grzebieniowy. Do tej gry potrzebne są trzy monety, przy czym jedna z nich powinna mieć wyraźne mniejszą masę (mniejszy nominał – np. 20 gr). Będzie ona pełniła rolę piłki. Dwie cięższe monety to zawodnicy. Do gry wyznacza się boisko. Należy na nim zaznaczyć środek, pola karne, bramki. Cele gry jest strzelenie monetą jak najwięcej goli w bramkę przeciwnika. Do strzału używa się grzebienia. Ogólne zasady gry są odzwierciedleniem zasad obowiązujących w piłce nożnej. Stosuje się więc rzuty wolne, karne, rożne, faule itd.

Istnieje też cymbergaj szóstkowy. W tym przypadku każdy z graczy dysponuje sześcioma monetami. Zostają one rozmieszczone na boisku. Potrzebna jest też jedna moneta będąca piłką (najlepiej mniejsza, mniejszy nominał). Podobnie jak w przypadku cymbergaja grzebieniowego celem gry jest strzelenie jak największej ilości goli do bramki rywala. Rozgrywka zajmuje od dwóch do piętnastu minut. Wymiary boiska do tej odmiany cymbergaja są takie tak do boiska piłki nożnej z zastrzeżeniem, że metry zamieniane są na centymetry. Monety należące do danego zawodnika powinny mieć naklejone na wierzchniej powierzchni specjalne oznaczenia (np. różne barwy dla każdej drużyny). Gracz wybiera nazwę dla swojej drużyny, a zawodnikom (poszczególnym monetom) przypisuje się nazwiska.

Uwaga!

Ciekawostką jest wymyślony przez Czechów hokej stołowy (ang.billiard-hockey). Jest to gra bardzo podobna do cymbergaja szóstkowego. Zamiast standardowego boiska używa się w tym przypadku imitacji lodowiska.

Jeśli jeszcze nie wszystko jest dla Ciebie jasne, obejrzyj videoporadę:

Jakie są Wasze ulubione gry zręcznościowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNauka malowania portretów – krok po kroku
Następny artykułCarrom – zasady gry

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here