Rozrywka Czarny Piotruś - zasady gry

Czarny Piotruś – zasady gry

-

Istnieją odmiany tej gry, polegające np. na układaniu wyrazów z sylab umieszczonych na każdej karcie lub sumowania liczb znajdujących się na kartach. Nawet jednak jeśli gra się żetonami, zawsze jest to nieparzysta liczba. Gra jest pomocna przy ćwiczeniu spostrzegawczości, umiejętności kojarzenia, kształtowania odpowiednich postaw społecznych.

Obrazki znajdujące się na kartach do gry bywają różne, a dobiera je się pod kątem edukacyjnym. Nierzadko są to postacie z bajek (np. królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i wilk), a także zwierzęta i najróżniejsze zestawienia. Grę rozpoczyna się od rozdania kart wszystkim graczom. W zależności od preferencji i okoliczności można się ograniczyć do rozdania czterech, pięciu kart każdemu graczowi. Ilość rozdanych kart zależy przede wszystkim od wieku graczy. Wśród młodszych dzieci gra powinna raczej być rozgrywana mniejszą ilością kart.

Gracze wykładają na stół odkryte karty tworzące pary. Dzięki temu, że wykładane karty są odkryte, można pomóc młodszym dzieciom, którym może zdarzyć się pomyłka dobieraniu par. Następnie rozpoczyna się faza dobierania kart. Jeśli nie wszystkie karty zostały rozdane, gracze dobierają po kolei karty ze stosu pozostałych kart. Jeżeli natomiast rozdano wszystkie karty, gracze po kolei pobierają karty od siebie (wyciągając od sąsiada jedną kartę z zakrytego wachlarza kart). Jeśli wybrana przez gracza karta pasuje do innej jego karty, wówczas również wykłada on stworzoną w ten sposób parę na stół.

Pobieranie po jednej karcie od sąsiada trwa aż do momentu, w którym gracz pozbędzie się wszystkich swoich kart. Taki gracz wychodzi z rozgrywki. Ostatniej karty można się pozbyć na dwa sposoby. Można pobrać od sąsiada kartę, która będzie pasowała do ostatniej karty na ręku lub też można oddać ostatnią kartę graczowi, który będzie ją pobierał od finiszującego gracza. Jeśli dokona tego jako pierwszy – wygrywa.

Ostatni gracz, który pozostanie z kartami na ręce, gdy inni gracze pozbyli się już kart, zostaje z „Piotrusiem”.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kształcenie specjalne – dla kogo?

Ustawa o systemie oświaty gwarantuje prawo każdego ucznia do nauki dostosowanej do możliwości psychofizycznych dziecka. Kariera szkolna określonej grupy uczniów nie jest możliwa w zwykłych szkołach masowych, więc z myślą o nich stworzone zostały szkoły specjalne.

Jak zdrowo schudnąć 5 kg?

Patrząc na siebie w lustrze, niejednemu z nas przyszło pewnie do głowy: „Gdybym tak zrzucił pięć kilogramów…”, prawda? Wydaje się, że to niewiele, a jednak – w praktyce – sporo, właściwie co najmniej jeden rozmiar w dół. Dla kobiet argument ten ma z pewnością duże znaczenie.

Zobacz też

Jakie prezenty dla gości weselnych wybrać?

Zwyczaj ofiarowania weselnych upominków gościom jest coraz częściej przestrzegany przez nowożeńców. Jakie prezenty dla gości przygotowują państwo młodzi oraz czy wszystkim powinno się ofiarować to samo? Kogo wyróżnić, a komu wręczyć standardowy upominek?

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: