Religia. Zjawisko snu proroczego zostało opisane już w Biblii. Józef wyjaśnia faraonowi jego sen o siedmiu krowach, zaś w Nowym Testamencie Bóg we śnie ostrzega rodziców Jezusa przed rzezią niewiniątek i nakazuje mu ucieczkę do Egiptu. W judaizmie i chrześcijaństwie istnieje więc tradycja wiary w ukryte znaczenie obrazu nawiedzającego nas we śnie. Oczywiście nie dotyczy to każdego pojedynczego snu, nie wyklucza się jednak, że sen może zawierać przekaz na temat przyszłych wydarzeń.

Psychoanaliza. Sny pełnią również olbrzymią rolę w teorii psychoanalizy, zwłaszcza w ujęciu Carla Gustava Junga, który odkrył istnienie zbiorowej podświadomości przemawiającej do nas w snach za pomocą pierwotnych obrazów – archetypów. Są to na przykład archetyp Wielkiej Matki albo Cienia. W psychoanalizie nie mówi się jednak o proroczej funkcji snu, ale o tym, że dostarcza on nam informacji na temat tego, na jakim etapie rozwoju wewnętrznego obecnie się znajdujemy. Sny komunikują nam to, co znajduje się w naszej podświadomości: kompleksy, dążenia i pragnienia.

Wróżbiarstwo. Astrologia również zajmuje się snami, tworząc ich rozmaite interpretacje. Możemy w tym wypadku napotkać zupełnie różniące się między sobą ujęcia. Według jednych senników dany obraz oznacza coś pozytywnego, według innych z kolei z pewnością wróży rychłe nieszczęście. Powstają także coraz to nowsze wersje znaczeń sennych motywów.

Indywidualne doświadczenie. Niektóre osoby twierdzą, że dany sen powtarza się u nich w konkretnych życiowych okolicznościach, na przykład sen o wyrwaniu zęba oznacza śmierć w rodzinie. Trudno zaprzeczyć takim zjawiskom. Być może każdy z nas ma jakiś swój własny wewnętrzny kod, wedle którego powinien odczytywać senne marzenia. Bywają również i tacy, którzy twierdzą, że nigdy nie miewają snów i dla nich problem interpretacji jest zupełnie obcy. Na pewno jednak można powiedzieć, że sugestywność sennych obrazów jest tak duża i silnie związana z naszą emocjonalnością, iż trudno uznać je jedynie za wytwór jakiś chemicznych procesów organizmu. Zwykle czujemy przecież, że sny są integralną częścią naszej osobowości.

A Wy wierzycie w sny? Macie jakieś sny, które często się powtarzają? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo powiedzieć podczas zaręczyn?
Następny artykułJak wykonać ciosy specjalne w NTSD 2? Neji

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here