Osoba rozdająca karty zmienia się w każdym rozdaniu. Na początek jest to gracz wybrany w wyniku losowania, a następnie kolejni gracze w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Liczba kart przydzielanych graczowi zmniejsza się o jedną w każdym rozdaniu. I tak w pierwszym rozdaniu jest to trzynaście kart, w drugim – dwanaście, w trzecim jedenaście itd. Na koniec rozdaje się każdemu graczowi po jednej karcie. Rozdań z jedną kartą jest tyle, ilu jest graczy. Gdy w grze uczestniczą dwie lub trzy osoby, rozdawanie rozpoczyna się od siedemnastu kart.

Po rozdaniu kart następuje etap deklarowania lew. Zaczyna gracz siedzący po lewej stronie od osoby rozdającej, a następnie każdy z graczy deklaruje liczbę lew, którą weźmie w bieżącym rozdaniu. Lewą nazywany jest komplet kart wyłożonych kolejno przez gracza. Ten, kto deklaruje liczbę lew jako ostatni, nie może zadeklarować takiej liczby, która da w sumie liczbę równą liczbie wszystkich lew możliwych do wzięcia w ramach tego rozdania.

Po deklaracjach przychodzi czas na właściwą rozgrywkę. Pierwsze wyłożenie karty leży również w gestii gracza siedzącego po lewej stronie od osoby rozdającej. Karty wykładają następnie kolejni gracze w zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwsza wyłożona karta może być dowolnego koloru, następne zaś karty zostać dobrane do tego właśnie koloru. Jeżeli gracz nie posiada karty odpowiadającej temu wymogowi, może dołożyć kartę w innym kolorze. Lewę pobiera ta osoba, która wyłożyła najstarszą kartę w kolorze wyjściowym. Taką kartę może przebić jedynie karta w kolorze atutowym. Jeśli zostaje wyłożonych kilka kart w kolorze atutowym, lewę bierze ten, kto posiada najwyższą kartę. W każdy rozdaniu wybiera się kolor atutowy przy pomocy losowania. Starszeństwo kart: od dwójki do asa.

Kiedy wszystkie karty są już wyłożone, podlicza się punkty. Gracz, który zebrał taką ilość lew, jaką zadeklarował, otrzymuje liczbę punktów równą ilość deklarowanych lew i dziesięć dodatkowych punktów. Jeśli ta sztuka się graczowi nie udała (wziętych lew jest więcej lub mniej od zadeklarowanej liczby) nie przyznaje się żadnych punktów. Zwycięzcą jest ten gracz, który na koniec wszystkich rozdań posiada najwięcej punktów. Możliwy jest też zakończenie gry remisem (gracze uzbierali taką samą liczbę punktów).

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? Gdzie, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiasto czekoladowe z bananami – przepis
Następny artykułKisiel domowy – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here