Rozrywka Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

-

Według opinii wielu graczy najlepiej gra się w cztery osoby, a uczestnicy gry podzieleni są na dwa zespoły. Partnerzy siedzą wówczas na przeciw siebie. W grze w durnia nie wyłania się zwycięzcy, ale przegranego, który otrzymuje miano tytułowego „durnia”. Zadaniem graczy jest pozbycie się swoich kart, więc przegrywa ta osoba lub zespół, który posiada karty, kiedy nie ma ich już rywal.

Do gry w durnia wykorzystuje się trzydzieści sześć kart, wszystkie kolory. Starszeństwo kart jest standardowe: od asa (najsilniejsza karta) do szóstki.

Pierwsze rozdanie wykonuje dowolnie ustalona przez uczestników gry osoba (kolejne rozdania inicjuje już przegrany). Osoba rozdająca karty przydziela każdemu zawodnikowi po sześć zakrytych kart (zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdemu po jednej). Na środek stołu trafia następnie jedna, odkryta karta, a jej kolor określa atut. Pozostałe, zakryte karty, trafiają na górę karty atutowej w ten sposób, by kolor i wartość tej karty była dla wszystkich widoczna.

Na właściwą grę w durnia składają się serie ataków. Gracz przeprowadzający atak może działać wspólnie z innymi graczami, gracz broniący się zawsze działa w pojedynkę. Atak inicjuje się poprzez zagranie karty na stół przed obrońcę. Ten z kolei, żeby się obronić, zobowiązany jest pobić tę kartę oraz wszystkie inne wykorzystane w ataku. Kartę nieatutową można pobić wyższą kartą tego samego koloru albo jakimkolwiek atutem. Kartę z atutem można pobić natomiast jedynie wyższym atutem. Warto zwrócić uwagę, że atut zawsze bije kartę nieatutową. Jest tak również w przypadku, gdy obrońca posiada karty w kolorze karty atakującej. Dokładanie do koloru nie jest w takiej sytuacji obowiązkowe. W sytuacji, gry obrońca nie jest w stanie (nie chce) pobić karty, która go atakuje, zobowiązany jest ją zabrać. Jeżeli zaś atak zostaje odparty, atakujący ma możliwość przeprowadzenia kolejnego ataku. Ostateczne odparcie ataku następuje w momencie, gdy żaden z atakujących nie ma już kart do atakowania (lub nie chce już z nich skorzystać) lub atak został odparty w przypadku sześciu kolejnych kart lub też obrońca, który ma mniej niż sześć kart, nie ma już kart na ręce, ponieważ wszystkie zostały wykorzystane do obrony. W przypadku zakończenia (odparcia) ataku, karty, które do tego ataku wykorzystane nie biorą już udziału w grze – zostają odłożone na bok. Wówczas następuje też zamiana ról – dotychczasowy obrońca jest atakującym, a gracz siedzący na lewo od niego broni się.

Lubicie grać w Durnia? Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

2 KOMENTARZE

  1. ja najczęściej gram w wojnę z rodziną. Dureń też jest fajny tylko nie mogłam przypomnieć sobie jego zasad i jak się w niego gra .

    Dzięki za zasady pozdrawiam Sonia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Thunderbird – jak przenieść pocztę na inny komputer?

Program pocztowy Thunderbird umożliwia przeniesienie wiadomości na inny komputer. Jest to możliwe dzięki programowi Thunderbird Portable.

Crumble truskawkowe – przepis

Truskawki z cukrem i śmietaną, ryż z truskawkami, koktajl truskawkowy, placek z truskawkami, tort czekoladowy z truskawkami, tarta z truskawkami, sernik z truskawkami, truskawki w czekoladzie, gofry z truskawkami, drożdżówki z truskawkami, makaron z truskawkami, grzanki z truskawkami. Wszystko już było? Każdy smak, konsystencja i temperatura są już przebadane, posmakowane i znajome?

Zobacz też

Obiektyw szerokokątny – zastosowanie, jak działa?

Obiektyw szerokokątny charakteryzuje się zakresem ogniskowych od 24 mm do 35 mm. Dzięki takiej ogniskowej obejmuje on stosunkowo dużą powierzchnię fotografowanego obrazu. Ta właściwość sprawia, że bardzo często wykorzystywany jest w fotografii krajobrazowej, ponieważ jego kąt widzenia pozwala objąć bardzo dużą część fotografowanej sceny, a w odróżnieniu od obiektywu supeszerokokątnego, czy rybiego oka, nie zniekształca tak bardzo fotografowanej rzeczywistości.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: