Zabawa polega na tym, że jeden z graczy wymyśla literę i kategorię, a drugi musi podać słowo zaczynające się od tej litery i pasujące do danej kategorii. Najczęściej wykorzystuje się następujące kategorie: państwo, miasto, samochód, roślina, zwierzę, imię, rzecz, zawód, nazwisko sławnej osoby, rzeka,jezioro, firma etc.

Do gry w inteligencję można też używać planszy, której elementem są wskazówki. Służą one do wyznaczania (wylosowania) kategorii, w jakiej uczestnik zabawy zobowiązany jest podać (zapisać) wyraz, a także litery, od której powinien on się zaczynać. Kategorie losuje się po kolei zapisując je na kartce. Jeżeli jakaś kategoria zostanie wylosowana p. dwa razy, oznacza to, że w tej kategorii należy podać dwa hasła.

W niektórych zestawach do gry dołączona jest też klepsydra wyznaczająca czas na wypełnienie zadania. Wygrywa ten uczestnik zabawy, który wypisze na kartce najwięcej rzeczowników na zadaną literę i kategorię. Gra przeznaczona jest dla dzieci od lat ośmiu. Jest pomocna przy rozwijaniu słownictwa i poszerzaniu wiedzy ogólnej. Grę często charakteryzuje się jako świetną grę podróżną. Gra w inteligencję nie ma konkretnego zakończenia. Dobrze jest wcześniej uzgodnić, kiedy kończymy rozgrywkę , np. po wyznaczonym czasie lub liczbie zadanych liter.

Lubicie grać w Inteligencję? Z kim gracie najczęściej? Jakie gry jeszcze lubicie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHearts – jak grać? Zasady
Następny artykułJak grać w Państwa-Miasta? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here