Graczom standardowo rozdaje się po trzy karty. Jeden z uczestników gry otrzymuje zaś cztery karty. Reszta kart nie jest potrzebna do rozgrywki. Gracz, który posiada na ręku trzy karty tej samej wartości lub tego samego kolory wypowiada głośno słowo „kuku”. Jest to zwycięzca rozgrywki.

Kiedy karty są już rozdane, gracze przekazują sobie nawzajem (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) po jednej dodatkowej (czwartej) karcie. Nie musi być to oczywiście ta sama karta. Najczęściej ostatnia osoba, która nie zgłosiła posiadania trzech takich samych kart pod względem koloru lub wartości, ma za zadanie odgadnąć karty pozostałych graczy. Reszta graczy podaje natomiast typ posiadanych kart: figury lub kolor.

Istnieje również wariant gry, w którym graczowi przysługuje prawo wymiany karty, którą wcześniej oddał, jeśli powraca ona do niego. W takiej sytuacji wymienia się kartę na nową, pobraną ze stosu kart zakrytych, nieuczestniczących w grze.

Można poza tym zagrać w tzw. kuku bite. Ta wersja różni się od podstawowej tym, że przy końcowym etapie odgadywania koloru lub figury posiadanych przez innych graczy za błąd w tej ocenie wymierza się karę – uderzenia kartami po ręce. Sposób „bicia” zależy od kart. Osoba, której wymierza się taką karę losuje kartę, a jej kolor wskazuje moc uderzenia kartami: kier – krwiste uderzenia, karo – mocne uderzenia, pik – słabe uderzenia, trefl – najsłabsze uderzenia. Ilość uderzeń wyznacza wartość figury. Jeśli więc gracz wylosował przykładowo czwórkę karo, oznacza to karę w postaci czterech mocnych uderzeń. As oznacza największą ilość uderzeń, bo aż jedenaście.

W przypadku, gdy jeden z graczy zbierze trzy jednakowe karty, ale nie wypowie słowa „kuku”, a reszta graczy zorientuje się w sytuacji i wypowie to słowo, wówczas gracz ten przegrywa. Gra trwa zazwyczaj około dziesięć do piętnastu minut.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJenga – zasady gry
Następny artykułJak grać w Kenta?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here