Rozrywka Jak grać w piłkarzyki? Zasady

Jak grać w piłkarzyki? Zasady

-

Do gry potrzebny będzie nam specjalny stół, malutka piłka i dwóch albo czterech graczy. Gra w cztery osoby zakłada, że dwójka steruje poczynaniami jednej drużyny. Stół do piłkarzyków ma wymiary 70 cm na 105 cm. Na nim umiejscowione są grilla – grube metalowe pręty do których przymocowane są figurki piłkarzy. Grillami sterujemy za pomocą rączek wystających z zewnętrznej części stołu. Odpychając lub ciągnąć uchwyty poruszamy grillami, a przez to decydujmy o pozycji danego piłkarza. Kręcąc rączką, możemy wykonać strzał lub podanie (obracanie piłkarzyków o 360 stopni jest jednak zabronione). Zawodnicy poustawiani są w poszczególnych formacjach, tak jak ma to miejsce w prawdziwych meczach piłki nożnej. Najczęściej spotkać można ustawienie 1-2-5-3, które dzieli boisko na trzy części: strefa obrony, strefa pomocy i strefa ataku. Poszczególne strefy obydwu drużyn poustawiane są naprzemiennie (na przykład strefa obronna drużyny A sąsiaduje ze strefą ataku drużyny B). Dla odróżnienia figurki przeciwnym drużyn maluje się na różne kolory.

Celem gry w piłkarzyki jest zdobycie większej ilości celnych trafień do bramki od drużyny przeciwnej. Grę najczęściej poprzedza losowanie poprzez rzut monetą, którego zwycięstwa rozpoczyna pojedynek ewentualnie wybiera sobie stronę stołu, z której chce zacząć mecz. Wprowadzenie piłki do gry następuje poprzez tzw. serw. Zawodnik go wykonujący ustawia piłkę przy środkowym piłkarzu z swojej linii pomocy po czym wykopuję ją do przodu. Taka sama procedura następuje po utracie bramki przez którąś z drużyn albo piłka opuści plac gry (gdy odbije się od ścianek gra jest kontynuowana, wznowienie od linii pomocy następuje, jeśli całkowicie opuści stół).

Zdarzają się również sytuacje, kiedy piłka zatrzymuje się nieruchomo poza zasięgiem uderzenia któregokolwiek z graczy („martwa piłka”). Gra zostanie wówczas wznowiona serwem z linii obrońców najbliżej miejsca, w którym się zatrzymała. Jeśli któryś z zawodników celowo doprowadzi do „martwej piłki” (na przykład popchnie ją na w róg boiska), drużyna przeciwna zyskuje prawo serwu.

Nie można bezpośrednio podać piłki, spinowanej (zatrzymanej pod piłkarzykiem lub przyciśniętej do ściany stołu) lub zatrzymanej, z linii pomocy na linię ataku drużyny, niezależnie od tego czy dotknęła ona linii pomocy drużyny przeciwnej. Zanim zostanie podjęta próba podania, piłka taka musi dotknąć przynajmniej dwóch piłkarzyków.

Uwaga!

Zabronione jest wykonywanie strzałów, które powodują, że piłka przelatuje nad liniami przeciwnika. Co innego jeśli piłka po uderzeniu odbije się od którejś z lin i wyleci w górę – taka sytuacja może mieć miejsce zupełnie „legalnie”.

Lubicie grać w piłkarzyki? Z kim i kiedy najczęściej gracie? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak grać w rugby? Zasay
Następny artykułJak grać w bilard? Zasady
Emilia Klima

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Działalność konkurencyjna wobec pracodawcy

Z założenia, przepisy o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej przez zatrudnionego mają chronić interesy pracodawcy. Zagadnienie to reguluje, m. in. Kodeks Pracy. W tym akcie rozróżnia się dwa rodzaje działalności konkurencyjnej: w czasie trwania stosunku pracy oraz po zwolnieniu czy odejściu pracownika z innych powodów.

Frittara ze szparagami – przepis

Frittara to zapiekanka, która przywodzi na myśl jajecznicę czy omlet. Jej wykonanie jest proste i niedrogie. Frittara ze szparagami smakuje znakomicie.

Zobacz też

Videoporada: Jak obciąć długie włosy, żeby się ładnie układały?

Większość kobiet marzyła lub marzy o pięknych, długich włosach. Jednak ich posiadaczki wiedzą jakie potrafią być uciążliwe i bez żalu decydują się ich pozbyć.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: