Rozrywka Jak grać w pokera? Zasady

Jak grać w pokera? Zasady

-

W pokera można grać w dwie osoby i więcej – maksymalnie gra się w 9,10 osób. W tej grze najważniejszą rolę w osiągnięciu wygranej ma rachunek prawdopodobieństwa, a także min. psychologia (tzw. umiejętność czytania przeciwnika).

Uczestnicy gry otrzymują karty (ich liczba zależy od odmiany pokera). Gracze licytują po każdym rozdaniu oceniając wartość swoich kart. Można również blefować. Przy pokerowym stole można wykonać w zależności od oceny sytuacji kilka ruchów:

pas (fold) – odstąpienie od dalszej gry; jest to równoznaczne z utratą wszystkich żetonów zainwestowanych przy konkretnym rozdaniu

czekanie (check) – gracz nie wnosi nic do puli i zachowuje jednocześnie prawo do dalszej gry; taki ruch możliwy jest jedynie wtedy, gdy gracz zagrywający wcześniej nie wniósł żadnej stawki w danej rundzie licytacji

sprawdzenie (call) – gracz wyrównuje do kwoty, którą wnieśli gracze przed nim, dzięki temu zachowuje prawo do dalszego uczestniczenia w grze

postawienie (bet) – pierwszy wniesiony zakład w danej rundzie licytacji

podbicie (raise) – przebicie zakładu, który postawił inny gracz; od określenia kolejnego podbicia w ramach jednej rundy licytacji używa się terminu re-raise gracz może również zagrać za całość żetonów, jakie posiada – takie zagranie to all-in.

Wysokość zakładów oraz podbić zależy od rodzaju gry. Istnieją następujące możliwości:

fixed limit – wartość zakładu jest ustalana przed grą i nie ulega zmianie

pot limit – stawkę można podbić do wartości, jaka przed tym podbiciem znajdowała się na stole (w puli)

no limit – nie ma ograniczeń na stawki wnoszone do gry

Układy kart:

Poker królewski (royal flush) – as, król, dama, walet, dziesiątka będące w jednym kolorze

Poker królewski

Poker (straight flush) – strit w pokerze

Kareta (four of a kind) – cztery karty posiadające te samą wartość (np.7777)

Kareta

Ful lub full (full house) – trzy karty posiadające te samą wartość i dwie o innej takiej samej wartości czyli trójka i para jednocześnie (np.222 i 99)

Full

Kolor (flush) – pięć kart o takim samym kolorze

Kolor

Trójka (Three of a kind) – trzy karty o tej samej wartości

Trójka

Dwie pary (Two pair) – dwa razy po dwie karty o tej samej wartości

Para (One pair) – dwie karty posiadające tę samą wartość (np.QQ)

Para

Wysoka karta (High card) – każdy układ nie kwalifikujący się do żadnego z powyższych układów; wygrywa gracz, który posiada najwyższą kartę

Lubicie Pokera? Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak grać w Remika? Zasady
Następny artykułJak grać w Pana? Zasady
Norbert Banasiak

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uniknąć poślizgu koła na motocyklu?

Uślizg koła to bardzo niebezpieczna sytuacja dla kierowcy jednośladu, szczególnie gdy przytrafia się ona osobie początkującej. Nagłe zerwanie przyczepności jest często jednoznaczne z nieprzewidzianym zachowaniem się motocykla, a więc jego przewróceniem się. Zapobieganie takim sytuacjom polega głównie na przewidywaniu, kiedy zjawisko to może wystąpić. Kompletne opanowanie poślizgu jest bardzo trudne, nawet dla wytrawnych kierowców.

Jak rozliczyć PIT-37?

PIT-37 przeznaczony jest dla osób, które otrzymywały wynagrodzenie za pracę, emerytów i rencistów, którzy chcą się samodzielnie rozliczyć z fiskusem, ponieważ ponosili wydatki objęte ulgami podatkowym oraz dla tych, którzy pracowali na umowy-zlecenia. Wypełniają go nie tylko osoby rozliczające się indywidualnie, ale także wspólnie opodatkowujący się małżonkowie oraz rodzice i dzieci z tak zwanych rodzin niepełnych.

Zobacz też

Jakie zabawy dla dwulatka?

Wiek dwóch lat to bardzo ważny okres w życiu każdego dziecka. Zabawy wybierane przez rodziców mogą wspierać rozwój małego człowieka. Liczą się tu chęci i pomysłowość rodziców.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: