Rozgrywka odbywa się tylko na ciemnych polach planszy posiadającej łącznie 64 pola. Gracz dysponuje na początku gry dwunastoma pionkami jednego koloru (czarne lub białe). Plansza powinna być ustawiona w ten sposób, by gracz posiadający pionki czarne miał w lewym dolnym rogu pole ciemne. Każdą partię warcabów zaczynają pionki białe.

Pionki mogą wykonywać ruch o jedno pole do przodu po przekątnej na wolne pole. Zbijanie pionka przeciwnika następuje w momencie, kiedy przeskoczymy go naszym pionkiem wykonując standardowy ruch (czyli pole za nim musi być wolne). Te, które zostały zbite, usuwa się z planszy. Istnieje możliwość wielokrotnego bicia w jednym ruchu (przeskakując kolejne pionki lub damki przeciwnika).

Pionek, który przeszedł całą planszą i dotarł do ostatniego rzędu zamienia się w damkę. To oznacza możliwość poruszania się w ramach jednego ruchu o jedno pole do przodu lub do tyłu po przekątnej (i również tylko na wolne pole). W momencie gdy pionek osiąga ostatni rząd planszy i przemienia się w damkę, kolej ruchu przechodzi na drugiego zawodnika. W warcabach bicia są obowiązkowe. W sytuacji, gdy jest możliwość różnego bicia, zawodnik może wybrać dowolne. Istnieje możliwość uzyskania remisu, gdy żaden z graczy nie jest w stanie osiągnąć głównego celu gry, czyli rozbicia wszystkich pionków przeciwnika – zawodnicy wykonają po piętnaście ruchów damkami, a żaden z pionków nie zostanie zbity w rezultacie tych ruchów.

Warcaby doczekały się różnych odmian, a podstawowe różnice dotyczą liczby pól na planszy (od sześciu do dwunastu pól szerokości lub długości), zasad bicia, sposobu, w jaki porusza się
damka, czy liczby pionków (od 8 do 30 dla jednego gracza). Są też mniej istotne różnice jak kolory pól i pionków, oznaczeń i notacji pól, wybór zawodnika rozpoczynającego grę, przebieg czarnej przekątnej. Warcaby to dyscyplina sportowa. Rozgrywane są w tej dyscyplinie mistrzostwa krajów, kontynentów i mistrzostwa świata.

Przykłady odmian warcabów:

warcaby polskie – inaczej stupolowe; warcabnicy posiada wymiary 10×10
warcaby dwuliniowe – nazywane szybkimi – warcabnica ma wymiary 8×8; ten sam rozmiar planszy mają warcaby angielskie, hiszpańskie, włoskie, rosyjskie, czeskie, kanadyjskie, klasyczne zwane też brazylijskimi
wybijanka – gra polega na pozbywaniu się własnych pionków

Lubicie grać w Warcaby? Z kim gracie najczęściej? Jak wyglądają Wasze statystyki? 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Szachy? Zasady
Następny artykułJak grać w Skoczki? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here