Podobnie jak w przypadku warcabów, gramy pionkami różnego koloru (zazwyczaj białymi i czarnymi). Każdy z graczy ma 16 pionków, które ustawia się w pierwszych dwóch rzędach planszy. Grę rozpoczynają białe pionki. Celem gry jest ustawienie wszystkich pionków gracza na miejscu zajmowanym przez przeciwnika. Wygrywa ten zawodnik, który osiągnie ten cel jako pierwszy. Inaczej niż w warcabach nie ma możliwości osiągnięcia remisu.

Pionki nie mogą wykonywać samodzielnych ruchów. Poruszają się pionowo lub poziomo (czyli do przodu, do tyłu lub na boki), ale nie można nimi wykonywać ruchów skośnych. Najprostszy ruch, jaki można wykonać, to przesunięcie pionka na sąsiednie wolne pole.

Można też wykonać ruch skacząc przez pionek lub pionki. Nie ma znaczenia czy są to pionki własne czy przeciwnika. Skok odbywa się z pola bezpośrednio sąsiadującego z przeskakiwanym pionkiem na pole bezpośrednio za nim. Pionki, przez które się przeskakuje, mogą znajdować się w dowolnym układzie jeden przy drugim. Możliwe jest też wykonanie całej serii skoków według powyższych zasad. Podczas takiej serii możliwa jest zmiana kierunku skoków.

Pionki w skoczkach nie mogą się wzajemnie bić. W tej grze nie ma obowiązkowych posunięć. Nie ma jednak możliwości zrezygnowania z ruchu. Gra w skoczki może występować w różnych wariantach. Istnieje odmiana, w której grę rozpoczyna się w rogach warcabnicy.

Skoczki są pewną odmianą Halmy, gry planszowej pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, w której używa się kwadratowej szachownicy zawierającej aż 256 pól (16 x 16). Słowo halma pochodzi z języka greckiego i znaczy tyle co „skakać”. Podobnie jak w Skoczkach, zadaniem gracza jest przeprowadzenie swoich pionków do przeciwległego narożnika. Podczas jednego ruchu można przesunąć tylko jeden pionek. Pionek można przesunąć lub też przeskoczyć przez inny pionek, jednakże nie można łączyć tych posunięć w jednym ruchu. Skoki w tej grze możliwe są we wszystkich kierunkach. Grać ze sobą może dwóch lub czterech graczy. Jeżeli gra ze sobą dwóch zawodników, otrzymują oni po 19 pionków, jeśli zaś liczba zawodników jest większa, każdy z graczy ma po 13 pionków.

Jakie są Wasze ulubione gry planszowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Warcaby? Zasady
Następny artykułJak grać w Makao? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here