Impreza masowa to impreza o charakterze rozrywkowym, artystycznym lub sportowym, która gromadzi w obiekcie nie będącym budynkiem, ale umożliwiającym przeprowadzenie imprezy takiego typu, nie mniej niż 1000 osób. Jeśli jednak ulokujemy ją w zamkniętym pomieszczeniu, liczba uczestników nie może być mniejsza niż 300 osób. Istnieją jednak obiekty, uwzględnione wyłączeniem szczególnym, których zasady organizowania imprez masowych nie dotyczą. Należą do nich: teatry, kina, muzea, filharmonie, opery, operetki, galerie sztuki, biblioteki oraz domy kultury, a także placówki oświatowe. Za imprezę masową nie uchodzą również imprezy sportowe, w których uczestniczą wyłącznie niepełnosprawni sportowcy, imprezy opierające się na współzawodnictwie dzieci i młodzieży i imprezy stricte rekreacyjne.

Obostrzenia związane z organizacją reguluje Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizator musi zapewnić porządek i bezpieczeństwo podczas imprezy.

Musi spełnić wymogi ujęte w przepisach prawa budowlanego, o ochronie przeciwpożarowej oraz w przepisach sanitarnych. Co oznacza, że budynek nie może grozić zawaleniem, a uczestnicy muszą mieć zapewniony swobodny dostęp do toalety.

Konieczne jest wynajęcie służby porządkowej i informacyjnej, która będzie wyróżniać się z tłumu odpowiednim strojem i będzie posiadać identyfikatory, np. jednolicie ubrana ochrona, legitymizowana odpowiednią marką. Należy także powołać kierownika kierującego powyższymi służbami.

Niezbędna jest także pomoc medyczna. Zadbanie o obecność lekarza, ratowników medycznych i pielęgniarek. Ważne jest także zadbanie o obecność sprzętu ratowniczego i gaśnicy. Karetka oraz inne służby – jak policja – mają mieć swobodny dojazd (wyznaczenie drogi ewakuacyjnej). Organizator musi także porozumieć się z miejskim komendantem straży pożarnej i ustalić zasady postępowania w przypadku pożaru lub innego niebezpieczeństwa w obiekcie.

Powyższe służby bezpieczeństwa powinny mieć zapewnione odpowiednie pomieszczenie, w którym mogą stacjonować. Może to być np. namiot w przypadku imprezy na wolnym powietrzu.

Każdy uczestnik powinien otrzymać regulamin imprezy i obiektu, który można np. umieścić na tablicy tuż przy wejściu do obiektu.

Organizator musi także złożyć odpowiednią dokumentację oraz wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej w wybranym miejscu do odpowiedniej władzy samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) nie mniej niż 2 tygodnie przed startem imprezy, który w ciągu tygodnia jest zobowiązany udzielić pisemnej odpowiedzi. Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy wynosi 82 zł.

Policja może zobligować organizatora do założenia monitoringu w miejscu imprezy. Służby porządkowe mogą też legitymować uczestników oraz wyprosić osobę zakłócającą porządek publiczny i łamiącą regulamin imprezy oraz miejsca.

Za niedopełnienie formalności związanych z organizacją imprezy organizator ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną oraz karną.

– organizacja,
– poradnik imprezowicza.

Czy organizowaliście kiedyś imprezę masową? Co okazało się najtrudniejsze? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zorganizować pikantną imprezę?
Następny artykułKto podlega ubezpieczeniom obowiązkowym?

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here