Jednym z obligatoryjnych ubezpieczeń, które stanowi najszerszą grupę obywateli (99% ludności Polski) jest ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Takiemu ubezpieczeniu podlegają osoby, które pracują na podstawie każdej formy zatrudnienia (za wyjątkiem umowy o dzieło), przedsiębiorcy, duchowni, posłowie i senatorowie, więźniowie wykonujący odpłatnie pracę, bezrobotni (pod warunkiem, że są zarejestrowani i posiadają prawo do zasiłku), żołnierze, osoby pobierające zasiłki socjalne, macierzyńskie oraz stałe lub okresowe z pomocy społecznej, osoby przebywające na urlopach wychowawczych, słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz stypendyści sportowi.

Bardzo ważną kwestią jest fakt iż od 1 stycznia 2010 r. wszystkie wymienione osoby, podlegające ubezpieczeniem emerytalno–rentowym są również objęte obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym. W tym miejscu należy również zaznaczyć, iż nie ma możliwości dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem wypadkowym. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne to podlegają mu, oprócz wymienionej wcześniej grupy osób, bezdomni, studenci, kombatanci, członkowie rad nadzorczych, emeryci i renciści (lub osoby pobierające zasiłek przedemerytalny), dzieci przebywające w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne oraz uchodźcy objęci specjalnym programem integracji. Takiemu ubezpieczeniu również nie podlegają osoby pracujące na umowę o dzieło (wtedy pozostaje im ubezpieczyć się w NFZ dobrowolnie) oraz niezarejestrowani bezrobotni.

Ostatnim rodzajem obowiązkowego ubezpieczenia jest ubezpieczenie chorobowe, któremu obligatoryjnie podlegają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby, które odbywają zastępczą służbę wojskową.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zorganizować imprezę masową?
Następny artykułJak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here