Każda ściana imprezowej przestrzeni powinna być przesiąknięta zapachem aromatycznych kadzideł, japońską muzyką i scenografią silnie nawiązującą do charakterystycznych, orientalnych motywów. Pokój możesz udekorować papierowymi figurkami zwierząt wykonanymi z orgiami. Wbrew pozorom ta sztuka nie jest skomplikowana i przy pomocy Internetu, a szczególnie dostępnych w nim filmików, można ją swobodnie oswoić. Ustaw zdobione parawany i parasole. Przybyłych możesz powitać, wręczając im papierowe wachlarze. Kwiatami typowymi dla Japonii są drzewka bonsai oraz storczyki. Jeśli ich nie posiadasz i nie masz czasu na ich zakupienie możesz przystroić wnętrze ikebaną oraz wykleić ściany zdjęciami lub plakatami nawiązującymi japońskiej kultury i tradycji. Zadbaj o odpowiednią atmosferę w pokoju przeznaczonym do spożywania posiłku. Dookoła niskiego stołu ustaw różnobarwne poduszki. Nie zapomnij o miseczkach (na ryż lub zupę), a także o pałeczkach.

Na początek rozgrzej atmosferę, częstując gości zieloną herbatą. Tym, którym nie udało się wypożyczyć wzorzystego kimona, zaproponuj domową alternatywę – szlafrok (w second handzie, z pewnością znajdziesz satynowe szlafroki z kwiatowym motywem, na tę okazję będą pasować idealnie). Bal gejsz i samurajów czas zacząć!

Imprezy profesjonalne obfitują w pokazy sztuk walki, ceremonii parzenia herbaty, ikebany, kształtowania drzewek bonsai. Często towarzyszą im warsztaty kaligrafii, origami oraz koncerty na żywo japońskiej muzyki.

Podczas domówki w stylu japońskim możesz zaproponować gościom konkurs na taniec gejszy, zagrać w sudoku, przy pomocy YouTube urządzić konkurs na najładniej i najszybciej wykonanego ptaszka lub konkurs w jedzeniu pałeczkami na czas. Jeżeli imprezowicze wyrażą swoją literacką gotowość, zaproś ich do ułożenia haiku, czyli tradycyjnego, japońskiego, 17–sylabowego wiersza. Wodze fantazji i poczucie humoru mogą spowodować, że wiersze przybiorą bardzo komiczną i zabawną formę. W nagrodę wręcz przybyłym bukiet suszonych kwiatów.

sushiFot. sxc.hu

Jeżeli masz znajomą kosmetyczkę, zaproś ją na imprezę i poproś o wykonanie pięknych, orientalnych tatuaży henną na ciałach imprezowiczów.

Wieczór japoński jest doskonałą okazją na zasmakowanie się w sushi. Alternatywnie możesz zaproponować kurczaka po japońsku. Zrób snacki ryżowe, podaj onigiri.

Uwaga!

Serwując drinki zadbaj, by w ich składzie znalazło się mleczko kokosowe lub limonka. Wcześniej przygotuj sake, czyli ryżowe wino. Nie zapomnij o owocach, nie tylko o wiśniach!

Czy byliście kiedyś na takiej imprezie? Jak była zorganizowana? Opiszcie nam ją w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zorganizować imprezę w stylu hiszpańskim?
Następny artykułJak zorganizować imprezę w stylu meksykańskim?

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here