Na zestaw do gry składają się min. pięć plansz graczy i trzy plansze akcji. Gracze używają poza tym trzystu sześćdziesięciu kart, a także żetony reprezentujące pola, chaty, domy, żywność, znaczniki zwierząt surowców itp. Dzięki temu można mieć pewność, że każda rozgrywka będzie niepowtarzalna. Gracz musi działać na wielu polach jednocześnie (np. uprawianie warzyw, hodowla zwierząt, rozbudowa domostwa). Doświadczeni gracze podkreślają też inną zaletę – nie ma w Agricoli optymalnej liczby graczy, rożne karty i pola wpływają na rozgrywkę w różny sposób w zależności od liczby graczy.

Legendarną wręcz pozycją w kategorii gier planszowych jest Talisman: Magia i Miecz. Gracze wcielają się w niej w postaci posługujące się w zależności od wyboru tytułową magią lub mieczem. Zadaniem uczestnika gry jest zdobycie skarbu – Korony Władzy. Jest to przygodowa gra planszowa, która potrafi wciągnąć na długi czas – jedna rozgrywka trwa średnio dwie godziny (na trzy-cztery osoby). Przy większej liczbie graczy rozrywka trwa jeszcze dłużej. Świetny pomysł na ciekawy wieczór ze znajomymi. Możliwych scenariuszy gry jest bardzo dużo – nie sposób się nudzić.

Następną interesującą grą jest Dominion – Rozdarte Królestwo. W tym przypadku gracz wciela się w postać monarchy, którego zadaniem jest zbudowanie królestwa i zjednoczenie wszystkich pod własnym przywództwem. Budowanie królestwa polega na budowaniu talii, która je reprezentuje. Gracz rozpoczyna od skromnych posiadłości i niewielkiej ilości zasobów finansowych. Poprzez takie działania jak stawianie budynków, rozbudowę zamku, wynajmowanie sług itp. gracz musi zapewnić królestwu złoto i zwiększyć liczbę jego mieszkańców. Na drodze do tego celu stoją natomiast inni władcy, którzy również próbują wzmocnić swoją pozycję.

Ciekawą grą może być też polska propozycja – Stronghold. Jest to gra, która nie tylko odniosła sukces w naszym kraju, ale także została dobrze odebrana za naszą zachodnią granicą. Stronghold można ogólnie scharakteryzować jako udaną mieszankę symulatora budowy średniowiecznego miast oraz zarządzanie miastem (strategia ekonomiczna). Zadaniem gracza jest zakładanie i rozbudowa nowych osad, wznoszenie twierdz. Gracze toczą też batalie wykorzystując do tego różne rodzaje wojsk (np. łucznicy, włócznicy, kusznicy, rycerze. pikinierzy).

Jakie są Wasze ulubione gry planszowe? Gdzie, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGdzie, jak szukać noclegów?
Następny artykułKlasa ekonomiczna, first class business class w samolocie

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here