Zasady gry w Mahjong uważane są powszechnie za bardzo skomplikowane. Dodatkową trudnością może być fakt, że występuje duże zróżnicowanie tych zasad (odmiany wprowadzające większą lub mniejszą rolę czynnika losowego). Zestawy zasad dzieli się na chińskie, japońskie, europejskie, brytyjskie, amerykańskie itd.

Grę rozpoczyna się rzutem kośćmi. Są to specjalne, sześcienne, chińskie kości posiadające „jedynkę” i „czwórkę” czerwoną, natomiast pozostałe liczby czarne. Można również używać zwykłych kości do gry. Gracze umieszczają swoje kamienie na podłużnych podstawkach w ten sposób, by były one widoczne tylko dla właściciela. Głównym celem gry jest zebranie czterech zestawów zawierających trzy lub cztery kamienie oraz jednej pary. Gracz, któremu uda się wypełnić to zadanie, zobowiązany jest wypowiedzieć słowo „Madżong” lub „do uzupełnienia ręki”. Wówczas należy podliczyć punkty wszystkich uczestników gry w danym rozdaniu. Wyróżnia się następujące zestawy:

Pung – trzy identyczne kamienie. Jeśli na koniec rozdania są one wyłożone przed graczem mamy do czynienia z Pungiem Odkrytym, jeśli zaś gracz ma je w ręku jest to Pung Zakryty.

Kong – cztery takie same kamienie. Również może być Odkryty lub Zakryty.

Czou – sekwens trzech kamieni w jednym kolorze. Czou także może być Odkryty lub Zakryty, jednak w tym przypadku nie ma to większego znaczenia. Układ końcowy, czyli Madżong może posiadać tylko jednego Czou.

Na początku gry uczestnikom rozdaje się po trzynaście kamieni. Wyjątek stanowi Wiatr Wschodni, któremu przyznaje się o jeden kamień więcej. Grę rozpoczyna Wiatr Wschodni, który wykłada jeden z kamieni obrazkiem ku górze i podaje jego nazwę, np. „Biały Smok” lub „Trzy Charaktery”. W sytuacji, gdy inny gracz posiada dwa lub trzy takie same kamienie, może wedle własnego uznania wypowiedzieć słowo „Pung” lub „Kong” i zabrać wyłożony kamień, jednocześnie wykładają cały zestaw kamieni przed sobą. Wtedy ten ostatni gracz ma za zadanie wyłożenie jednego ze swoich kamieni i podania jego nazwy.

Inaczej niż zazwyczaj gracze wykonują swoje ruchu po kolei w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli gracz znajduje się między graczem „zrzucającym” kamień, a pobierającym „zrzutkę”, traci swoją kolejkę. W momencie, gdy żaden z graczy nie bierze „zrzutki” do Punga lub Konga, jedynie gracz następny w kolejce (po prawej stronie od osoby wykładającej kamień) ma prawo wziąć „zrzutkę” w celu utworzenia „Czou”.

W sytuacji gry uczestnik gry uzbiera już takie zestawy kamieni, że do uzyskania Madżonga brakuje mu jedynie jednego kamienia, ma obowiązek ogłosić, że „poluje”. Jest to ostrzeżenie dla reszty graczy, którzy wówczas mogą uważań na to, by nie pomóc „polującemu” w wygranej poprzez wyłożenie potrzebnego mu kamienia. Gracz „polujący” ma prawo pobrać „zrzutkę” w celu uzupełnienie któregokolwiek z układów, który da mu Madżonga.

Rozliczenie gry polega na wypłacie graczowi, który wykonał Madżonga takiej liczby punktów, jaką ten uzyskał. Reszta graczy wypłaca sobie różnice punktów uzyskanych przez siebie.

Graliście kiedyś w Mahjonga? W co lubicie grać? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFaszerowana cebula – przepisy
Następny artykułWilki i owce – zasady gry

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here