Rozdającym zostaje na początku gry osoba wyłoniona w losowaniu. Każdy gracz dostaje łącznie dwanaście karty, które rozdaje się naprzemiennie po dwie. Osiem kart, które zostaje w talii, dzieli się na dwa zakryte talony: przeciwnika – składający się z pięciu kart i rozdającego – obejmujący trzy karty. Jeśli gracz nie dysponuje figurami danego koloru, ale ma na ręku dziesiątkę w tym właśnie kolorze, przysługuje mu prawo zgłoszenia carte blanche – jest to „biała dziesiątka” premiowana dziesięcioma punktami.

Kolejny etap gry, wymianę, inicjuje rywal rozdającego. Przysługuje mu możliwość wymiany maksymalnie pięciu kart, które posiada, na karty wchodzące w skład talonu. Gracz ten może podejrzeć karty pozostawione na stole. Osoba rozdająca może natomiast wymienić tyle kart pozostających na stole, ile uzna za stosowne – także te nie wymienione przez drugiego uczestnika gry. Karty, które pozostały, również może podejrzeć.

W ramach kolejnego etapu gry (licytacja) gracze zgłaszają posiadane w ręku najdłuższe kolory, sekwensy oraz komplety. Podczas licytacji pierwszeństwo ruchu przysługuje osobie rozdającej, która zgłasza swój najdłuższy kolor. Gracze porównują swoje karty i posiadacz najdłuższego koloru wygrywa. Punktacja za kolor ustalana jest na podstawie ilości kart w kolorze. Jeżeli gracze mają tę samą ilość kart wygrywa osoba posiadająca kolor o większej wartości punktowej. Następnie licytuje się sekwensy: najdłuższy sekwens – oktawa (8 kart) – premiowany jest osiemnastoma punktami, septa (7 kart) to siedemnaście punktów, seksta (6 kart) – szesnaście, pinta (5 kart) – piętnaście, kwarta (4 karty) daje cztery punkty, a terc (3 karty) – trzy punkty. W sytuacji, gdy gracze posiadają równe sekwensy o zwycięstwie decyduje wyższa karta zaczynająca sekwens. Jeżeli natomiast kolory i sekwensy są równe jeśli chodzi o wartość kart, nie przyznaje się punktów żadnemu z graczy.

W ostatnim etapie gry – rozgrywce – pierwszy ruch należy do rywala rozdającego. Lewę bierze ten gracz, którego karty wygrywają pod względem starszeństwa. Gracze zobowiązani są dorzucać do koloru, natomiast nie ma obowiązku przebijania starszą kartą. Jeśli uczestnik gry wychodzi, otrzymuje jeden punkt, tak samo premiowane jest wzięcie lewy. Ostatnie wyjście i ostatnia lewa oznacza natomiast przyznanie dwóch punktów. Wygranym jest gracz, który weźmie połowę lew.

Gracz biorący wszystkie dwanaście lew otrzymuje czterdzieści punktów dodatkowo, a za wygraną rozgrywkę przyznaje się dziesięć punktów. Za uzyskanie trzydziestu punktów (łącznie z licytacją), kiedy przeciwnik ma zero punktów, gracz otrzymuje dodatkowo trzydzieści punktów. Ostatecznym wygranym jest osoba uzyskująca łącznie za licytację i rozgrywkę więcej punktów.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak bezpiecznie podróżować? O czym pamiętać przed wyjazdem?
Następny artykułAll inclusive czy HB?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here