Petankę najlepiej rozgrywać się na placu bez trawy. Dobrym podłożem jest utwardzony piasek. Oficjalne, turniejowe wymiary placu to 15x4m. Gracze mają za zadanie rzucać z ustalonego miejsca stalowymi kulami (fr. boule) w stronę małej kulki wykonanej z drewna lub plastiku (średnica 25-35mm), noszącej oryginalnie nazwę cochonnet (prosiaczek; w Polsce przyjęła się raczej nazwa `świnka`) Bule mają średnicę od 70,5 do 80 mm. Ciężar kuli waha się od 650 do 800 g.

W zależności od liczby uczestników gry możliwa jest gra w różnych konfiguracjach: single – jeden gracz przeciwko drugiemu (każdy gracz ma trzy kule), dublety – rywalizują dwie pary graczy (każdy gracz ma trzy kule); triplet – rywalizują dwa zespoły trzyosobowe (każdy gracz ma dwie kule).

Na jedną partię petanki składa się kilka rozgrywek, definiowanych jako okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia wszystkich kul, jakimi dysponowali gracze. Celem gracza w każdej rozgrywce jest umieszczenie swoich kul jak najbliżej świnki lub wybicie kul przeciwnika, które stoją blisko niej. Prawo do rzutu przysługuje zawsze graczowi czy drużynie, której kule nie znajdują się na tyle blisko świnki, by zdobyć punkty. Gdy wszystkie pule zostaną wyrzucone podlicza się punkty uzyskane przez graczy. Zdobywa je tylko ten gracz lub drużyna, która wygrywa (kule leżące najbliżej świnki). Jeden punkt przyznaje się za każdą bulę umiejscowioną bliżej świnki, niż najtrafniej rzucona (leżąca najbliższej świnki) kula rywali.

Najmniejsza liczba punktów, jaką można zdobyć to 1 (nie licząca remisu – zero punktów). Najwyższy możliwy wynik to sześć punktów (przy grze jeden na jedne – trzy punkty). Do zwycięzcy rozgrywki należy zainicjowanie nowej rozgrywki poprzez narysowanie nowego okręgu w miejscu, gdzie umieszczona była ostatnio świnka. Pełna partia gry w bule odbywa się do momentu uzyskania przez jedną ze stron 13 punktów.

W co lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż chiński – na czym polega, opis, wskazania
Następny artykułJak wykonać masaż kręgosłupa lędźwiowego?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here