Przede wszystkim przed zapaleniem papierosa należy spytać gospodarza, czy możemy zapalić. Jeśli nie ma ku temu żadnych obiekcji, poprośmy o wskazanie miejsca oraz o popielniczkę. Miło jest, gdy po wypaleniu papierosa przewietrzymy całe pomieszczenie
Na oficjalnych przyjęciach i bankietach pali się zazwyczaj na zewnątrz lub w miejscach do tego przeznaczonych. Na imprezach domowych, a także mniej formalnych uroczystościach dozwolonym jest zapalenie w towarzystwie, jeśli nie stroni ono od dymu. W żadnym wypadku nie pali się w towarzystwie dzieci i kobiet w ciąży.
Będąc na przyjęciu, nawet wśród samych palaczy nie wyciągamy papierosów podczas spożywania posiłku. Palimy po odejściu od stołu.
morguefile.com
Jeśli któryś z gości na przyjęciu zwróci nam uwagę, natychmiastowo należy zgasić papierosa, a także przeprosić za zapach dymu. Nie każdy lubi zapach spalonego tytoniu, a u niektórych ludzi wywołuje on alergię. Dlatego powinno się uszanować drugą osobą i wbrew jej woli nie palić przy niej.
Z kolei jeśli chodzi o przyjęcie w lokalu, zgodnie z ustawą z dnia 15 listopada 2010 roku – w lokalach gastronomicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów. Wyjątkami są tylko miejsca do tego wyznaczone. Można również wyjść z papierosem na zewnątrz, gdzie powinna znajdować się popielniczka, a także inne udogodnienia dla palaczy.
Jak reagujcie na palaczy podczas spotkań towarzyskich? A może sami palicie? Jak zachowujecie się w takich sytuacjach? Dajcie znać!