Savoir-vivre Czy wypada całować w rękę, w policzek na powitanie?

Czy wypada całować w rękę, w policzek na powitanie?

-

Zacznijmy od pocałunku w rękę. Ten kurtuazyjny zwyczaj, rodem ze średniowiecznych obyczajów, wciąż jest kultywowany nad Wisłą. Nie jest jednak akceptowany przez wszystkie panie. Gdy mężczyzna chce pocałować kobiecą dłoń – pochylając się ujmuje ją, a następnie muska wargami zewnętrzną stronę dłoni. Nie całuje się rąk w rękawiczkach. Nie powinno się witać w ten sposób na ulicy. Gest ten jest wyrazem szacunku dla kobiet. Gdy pani chce uniknąć takiego sposobu powitania, pierwsza wysuwa rękę do zwykłego uścisku dłoni.

Pocałunkiem w policzek witają się przyjaciele, rodzina oraz bliscy znajomi. W Polsce zwyczajowo całuje się 3 razy, poczynając od prawego policzka. W innych krajach europejskich zazwyczaj cmoka się dwa razy. Wyjątkiem jest na przykład Francja, w której w zależności od regionu ludzie podczas powitania całują się dwu, trzy, a nawet czterokrotnie Również Belgowie mają inny zwyczaj i witają za pomocą pocałunku w jeden policzek.

Aby zasygnalizować drugiej osobie, że zaraz zostanie przywitana przez nas w taki sposób, należy wyciągnąć ku niej ramiona. Wtedy prawdopodobieństwo popełnienia gafy jest mniejsze. Gdy kobieta ma wymalowane szminką usta nie powinno wymagać się od niej przywitalnego pocałunku. W takiej sytuacji stykamy się tylko policzkami.

Kogo możemy pocałować na powitanie?

Mimo iż dawniej zwyczaj ten zarezerwowany był wyłącznie dla krewnych i zakochanych – obecnie nie ma żadnych reguł to określających. Całusami możemy dzielić się zarówno z przyjaciółmi, jak i z ich znajomymi. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego wyczucia, sytuacji oraz relacji, jakie łączą nas z drugą osobą.

Co myślicie o całowaniu kobiety w rękę? Czy ten zwyczaj ma obecnie jeszcze rację bytu? Podzielcie się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Problemy z bankiem – pomoc

Ile produktów bankowych, ile usług przez banki oferowanych, tyle może pojawić się problemów i tyle rozwiązań dotyczących ich rozwiązania. Możemy zatem mieć problemy zarówno z kredytem. W tym z wysokością oprocentowania, odsetkami kredytowymi, opłatami za nieterminowe regulowanie płatności i innymi. Problemy z lokatą, do których należą wątpliwości co do sposobu i wysokości naliczanych na naszą korzyść odsetek, problemy w chwili zerwania lokaty, problemy z wypłatą większej ilości gotówki. Możemy napotkać problemy z kartą kredytową, kartą debetową, linią, kontem osobistym, kontem firmowym. Dosłownie wszędzie.

Kotlety z kaszy manny – przepis

Kasza manna jest jednym z najstarszych produktów spożywczych, już nasi przodkowie doceniali zawarte w niej bogactwo. Kasza manna bogata jest w tianinę – witaminę B1, ryboflawinę – witaminę B2 i niacynę – witaminę PP, a także kwas foliowy, żelazo i potas. Kasza manna charakteryzuje się również dużą zawartością jodu i skrobii. Jest doskonała do zup mlecznych, deserów owocowych do zagęszczania sosów i ciast.

Zobacz też

Obowiązki pracodawcy wobec telepracownika

W związku ze zmianami w kodeksie pracy, dotyczącymi zasad wykonywania telepracy oraz sposobów zatrudniania telepracowników zrodziło się wiele wątpliwości interpretacyjnych. Choć telepracownicy zatrudniani byli zgodnie z dotychczasowymi regulacjami prawnymi, to nowe przepisy niosą dodatkowe obowiązki oraz ochronę wynikającą z tej formy zatrudnienia.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: