Krawat ładnie wygląda, jeśli różni się odcieniem od koszuli. Jest jej uzupełnieniem, dlatego powinien się odróżniać. Ważne także, aby pasował do ubarwienia koszuli. Najczęściej uniwersalne kolory krawatów to czarny, biały oraz szary w ciemnym odcieniu. Najlepsze są gładkie i ozdobione dyskretnym wzorem w niezbyt kontrastowych barwach.

Bardziej jaskrawe towarzyszą luźnym okazjom, spotkaniom ze znajomymi osobami (ale nie w pracy i w sprawach służbowych). Jasne odcienie np. bieli, ecru, zwykle nosi się w dzień. Ciemne kolory traktuje się z większą tolerancją – są dodatkiem do strojów dziennych i wieczorowych.

jak dobrać kolor krawataphotoxpress.com

Na oficjalne okazje zawiązuje się krawat w stonowanych (czyli niezbyt krzykliwych) odcieniach. Dają wrażenie większego poważania i elegancko komponują się z garniturem. Smutnym i poważnym uroczystościom towarzyszy czerń. Swobodne, radosne natomiast kojarzą się z jasnymi barwami.

Okazją do założenia krawata może być ślub. Pan Młody nie musi zawiązywać bieli pod kołnierzykiem, równie gustownie może wyglądać ecru lub inny jasny kolor. Gości w tym względzie traktuje się z większą tolerancją, mogą pozwolić sobie na żywsze odcienie, natomiast mężczyzna z czarnym krawatem sprawiałby niemiłe wrażenie, a jego zachowanie byłoby poważnym nietaktem.

krawat do garnituruphotoxpress.com

Czy ten sam kolor sukienki i krawata gości to dobry pomysł? To zależy od zwyczajów przyjętych w towarzystwie. Etykieta nie jest zbyt pozytywnie nastawiona do tak mocnego podkreślania faktu, że goście są parą. Wydaje się jednak, że coraz częściej pary podkreślają w ten sposób, że są razem, a otoczenie nie ma nic przeciwko temu. Jeśli państwo nie są pewni, czy wspólne kolory będą dobrym pomysłem, dobrze, żeby zapytali wcześniej jak ten zwyczaj będzie przyjęty. Jeżeli wywołałoby to niezadowolenie Państwa Młodych lub gości, powinni zrezygnować.

Błyszczące (np. złote, srebrne) krawaty w Polsce nie są zbyt popularne. Zawiązuje się je raczej na imprezy z tańcem, muzyką. Złoty krawat na przyjęciu w domu, wyglądałby dość dziwnie, raczej mógłby wywoływać wrażenie próby zwracania na siebie uwagi albo imponowania w złym stylu. Klasyczna etykieta odrzuca takie krawaty. Komuś zależy na błyszczących dodatkach? Ładna będzie dyskretna biżuteria, np. spinka do krawatów.

Lubicie nosić krawat? Jak często go wkładacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGadu-gadu – zasady savoir vivre
Następny artykułZasady dotyczące stroju męskiego

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here