Nie należy jednak wykluczyć, że i ten popołudniowy obiad nie może być świątecznym wydarzeniem. Niedzielna wizyta teściów czy przyjęcie rodzinne organizowane z okazji chrztu czy komunii także wymagają większego wysiłku włożonego w przygotowanie obiadu. Spróbujmy zatem podać znormalizowany „przepis” na taki właśnie wystawny obiad.

Przede wszystkim więc odnośnie nakrycia stołu, to nie należy zbytnio się tym przerażać. Sztućce układamy zgodnie z kolejnością spożywanych dań, ilość naczyń zależna jest zaś od ilości potraw. Ważna jest przede wszystkim estetyka nakrycia i jego zgodność z ogólnie przyjętymi zasadami.

Dania podajemy według następującego porządku:

1) przystawka zimna,
2) zupa, przystawka gorąca,
3) danie główne,
4) deser,
5) ciasta oraz napoje gorące.

Do tego wszystkiego można serwować napoje alkoholowe bądź bezalkoholowe.

Potrawy muszą mieć oczywiście odpowiednią temperaturę. Przyjmuje się, że odpowiednia temperatura dla potraw ciepłych to około 55oC, natomiast napoje i dania serwowane na zimno muszą być naprawdę dobrze schłodzone. Podobnie rzecz ma się w przypadku naczyń, które mają być albo stosownie wygrzane, albo schłodzone – w zależności od swojego przeznaczenia.

Zaczynając od przystawek, to te najlepiej podawać na dużych półmiskach. Zupy serwować można na przykład w bulionówkach (filiżankach z uszkami z obu stron), które wraz ze spodkami przynosi się na tacy do stołu. Wszelkie dodatki do zup w stylu pieczywo, paszteciki czy groszek ptysiowy powinny znajdować się na osobnym talerzu. Co do drugiego dania, to najwygodniejszym sposobem jego podawania jest po prostu przyniesienie z kuchni talerza z nałożoną już potrawą. Następujące potem desery mają być ułożone na odpowiednich do tego talerzykach bądź w innych naczyniach, na przykład torty podaje się na talerzykach deserowych, a lody w pucharkach. Jeśli w naszym obiadowym menu znajdzie się kawa, a jest to raczej rzecz oczywista, to należy pamiętać o zaopatrzeniu stołu w dzbanuszek z mlekiem czy śmietanką oraz w cukiernicę. Pewne zasady, które należy stosować, dotyczą także sposobu podawania alkoholu i, co ważne, trzeba pamiętać, do jakich dań pije się poszczególne trunki.

Uwaga!

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam na przygotowanie naprawdę uroczystego i imponującego przyjęcia w postaci obiadu. W końcu nie jest istotne wyłącznie co się podaje do stołu, ale także jak się to robi.

Czy serwując obiad, macie na względzie savoir vivre? Czy przestrzeganie zasad etykiety jest dla Was istotne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupowanie torebek na Allegro
Następny artykułKupowanie kosmetyków na Allegro

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here