Bardziej formalne powitanie obowiązuje, gdy pozdrawiający się ludzie pozostają w oficjalnych relacjach lub gdy dzieli ich duża różnica wieku. Wtedy pierwszy kłania się młodszy starszemu, mężczyzna kobiecie. Jeżeli mijają się pracownik i jego przełożony, wtedy ten ostatni czeka na pozdrowienie. Są jednak wyjątkowe okoliczności. Kiedy do towarzystwa dołącza ktoś nowy, to on najpierw wita się z pozostałymi (niezależnie od wieku, płci, stanowiska nowej osoby). Gdy witają się młoda kobieta i starszy pan, wtedy dziewczyna może odezwać się pierwsza słowami pozdrowienia, choć grzecznie jest również jeśli to starszy mężczyzna ukłoni się młodej pani lub pannie.

Nie spieszmy się natomiast z podawaniem ręki, aby kogoś przywitać, jeśli jesteśmy młodsi lub jest to pracodawca. Panowie pamiętają, że to kobieta (szczególnie starsza) pierwsza podaje dłoń, mimo że będzie czekać na słowa przywitania. Jeśli przychodzimy do kogoś, gospodarz ustala reguły panujące w jego domu i dlatego to on decyduje, czy chce się spoufalać, czy nie. Wtedy podanie mu ręki bez jego inicjatywy, może wywołać niezbyt miłe wrażenie.

„Dzień dobry” czy „Witam”? Wydaje się, że pierwsza formuła jest najczęściej używana, więc będzie pasować do większości sytuacji. Jeśli w towarzystwie są tylko kobiety, można dodać „Paniom”, a gdy widzimy tylko mężczyzn zakończyć pozdrowienie słowem „Panom”. Fakt, że „Witam” także brzmi grzecznie i nie sprzeciwia się zasadom tzw. bon tonu, ale brzmi bardzo oficjalnie. „Dzień dobry” i „Witam” pasują też do pozdrawiania znajomych. Można również powiedzieć „Cześć”, jeśli spotykamy się z osobami, z którymi jesteśmy na „ty”. Słowo „Cześć” nie brzmi dobrze, jeśli witamy zespół, w którym pracujemy, a mimo to nie jesteśmy w koleżeńskich kontaktach.

Jeśli chodzi o całowanie dłoni damy, to wciąż można witać się w ten sposób, chyba że pani wyraźnie sobie tego nie życzy. Nie dotyka się ustami tylko zatrzymuje się je lekko nad ręką kobiety. Jeśli na dłoni znajduje się rękawiczka, nie trzeba jej zdejmować. Składając pocałunek, mężczyzna pochyla się nad ręką damy. Szarpanie ręki, wyciąganie jej do góry jest wyjątkowo nieeleganckie i uciążliwe dla kobiety.

Na co zwracacie uwagę przy powitaniu? Czy ten moment spotkania jest dla Was kluczowy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasady pisania SMS-ów
Następny artykułJak się nie witać?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here