Przeważnie księża odwiedzają swoich parafian w okresie świątecznym, czyli „po kolędzie”. Wówczas zanim kapłan przyjdzie do mieszkania, trzeba przygotować je na wizytę. Oprócz oczywistych kwestii, takich jak posprzątany dom, istotny jest również religijny aspekt odwiedzin księdza. Pokój, do którego zostanie zaproszony, powinien być przygotowany zgodnie ze zwyczajem. Stół powinien być przykryty białym obrusem, na którym stać będą Pismo Św., krzyż, kropidło i woda święcona. Jeśli ktoś nie ma takiej wody, pomogą ministranci, zapowiadający wizytę. Oni powinni zabrać ze sobą wodę święconą. Nie wypada zabierać całego naczynia, nabiera się trochę, tyle żeby wystarczyło do poświęcenia kropidłem mieszkania i domowników. Według zwyczaju, jeśli w domu są dzieci w wieku szkolnym, zostawiają na stole swoje zeszyty do religii.

Kiedy ksiądz zapuka do drzwi, otwiera je gospodarz, czyli mąż Pani domu. Należy przywitać się słowami „Szczęść Boże” lub „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” w zależności od pozdrowienia duchownego. On jest gościem, dlatego pierwszy powinien wymówić słowa przywitania. Następnie prowadzi się księdza do salonu, gdzie rozpocznie od wizytę od modlitwy i pobłogosławienia domowników. Wypada wówczas stać, ponieważ w ten sposób okazuje się szacunek nie tylko gościowi, ale przede wszystkim Bogu i modlitwie.

Zazwyczaj po zakończonym błogosławieństwie duchowny rozmawia z domownikami. Grzecznie byłoby więc zaproponować gościowi, żeby usiadł. Czasem dialog jest trudny, ponieważ gospodarze czują się skrępowani lub ksiądz zadaje zbyt osobiste pytania. Pamiętać należy, że dobre wychowanie obowiązuje obydwie strony. Kapłan jest gościem, powinien więc szanować zwyczaje i poglądy gospodarzy, musi zachowywać się z taktem. Jeżeli poruszane przez niego sprawy wydają się zbyt prywatne, nie trzeba na siłę kontynuować drażliwej kwestii. Kulturalnie można zwrócić uwagę, że temat jest niewłaściwy, że gospodarze woleliby o nim nie dyskutować, można też zmienić przedmiot rozmowy. Podarowanie pieniędzy nie jest obowiązkiem.

Co jest Waszym zdaniem niedopuszczalne podczas wizyty księdza? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zabezpieczyć małe dzieci przed oparzeniami?
Następny artykułJak bawić się bezpiecznie?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here