Załóżmy, że kolega przedstawia nas swojemu znajomemu. O czym rozmawiać? Na razie nie proponujmy tematu. Odpowiadajmy na pytania, zabierajmy głos w dialogu, ale pozwólmy prowadzić dyskusję koledze. To ona zna nas i swojego (nowego dla nas) znajomego, dlatego wie, co wszystkich zainteresuje. Przysłuchujmy się i obserwujmy. Będziemy wiedzieć, co zaciekawiło nową osobę, a co ją nudziło, czyli kiedy dialog ożywiał się, a kiedy ktoś milczał. Prawdopodobne, że wówczas poruszone zostaną tematy wspólnych spraw, rozmowa będzie dotyczyć podobnych zainteresowań.

Gdy chce z nami rozmawiać ktoś, kogo wcześniej nie znaliśmy, też nie narzucajmy tematu. Wspomniana osoba podchodzi pierwsza, więc powinna wiedzieć o czym chciałaby rozmawiać. Nie znaczy to jednak, że tylko ona zabiera głos. Wówczas także obserwujmy nowego znajomego. Nie tylko nie wiemy, czy jest godny zaufania, ale też zwróćmy uwagę, czy nie zaczynamy go nudzić lub irytować. Jeśli nie odpowiada nam sprawa poruszana przez rozmówcę, możemy grzecznie odmówić dyskusji lub zmienić temat.

Sytuacja może pogorszyć się, kiedy to my będziemy musieli z kimś porozmawiać. Savoir-vivre zaleca, aby zacząć od ogólnych tematów, jeżeli nie łączą nas z kimś wspólne sprawy. Początkiem konwersacji może być spostrzeżenie dotyczące np. przyjęcia, w którym bierzemy udział. Uwaga nie powinna być jednak złośliwa. Jeśli ktoś ma podobne zainteresowania, może to być początek ciekawej dyskusji i dłuższej znajomości. Pamiętajmy – dyskusji, nie sporu.

Jakich tematów unikać, aby nie doszło do kłótni? Każdych, na które ktoś reaguje niechęcią lub milczeniem. Dobrze unikać drażliwych tematów, np. religijnych. Jeśli wiemy, że kogoś spotkała przykra sytuacja, nie narzucajmy się z pomocą. Etykieta i ogólnie przyjęte zasady nakazują wyjątkową delikatność. Jeśli przypuszczamy, że możemy urazić kogoś, nie jesteśmy pewni jaka będzie jego reakcja, lepiej zrezygnujmy z tematu. Równie złym pomysłem byłoby odgadywanie wspólnych znajomych. Nie tylko dlatego że nowy kolega może o tym powiedzieć, ale też ze względu na normy dobrego wychowania.

Czy nawiązywanie rozmowy i niezobowiązujące pogawędki sprawiają Wam trudność? Jakie tematy poruszacie podczas rozmów?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać wizytówki?
Następny artykułTytułowanie w trakcie rozmowy

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here