Savoir–vivre radzi, aby chusta była wyprasowana i przede wszystkim czysta. Ozdobna serwetka wymaga ładnego koloru i ewentualnie wzoru. Dobranie barwy zależy od gustu osoby, która będzie składać serwetkę. Ważne, żeby świadczyła o dobrym guście jako ozdoba, czyli pasowała do wystroju stołu – do innych dodatków, do obrusa i kwiatów.

Wbrew swojej nazwie nie musi ozdabiać stołu, przy którym siedzieć będą duchowni. Równie dobrze nadaje się na rodzinne, uroczyste okazje. Jest też odpowiednia do spotkań w gronie znajomych. Ozdobę zazwyczaj widzi się na stole, ale może również stać na talerzach. Ważne, żeby na małym nakryciu stołu nie umieszczać wielkich czapek wykonanych z serwetki. Wystające rogi nie wyglądają elegancko. Mała „czapka biskupia” na dużym talerzu wygląda lepiej, ale nie powinna być aż tak niewielka, żeby nie było jej widać. Jako dodatek do wystroju powinna być skromna, ale nie może ginąć wśród talerzy i ozdób. Oczywiście czapka powinna zniknąć z talerza wraz z wniesieniem potraw. Savoir-vivre doradza, aby usunąć ozdobę ze stołu, jeśli zostanie poplamiona albo potarga się. Nie powinno się przy tym mieć pretensji do gości, jeśli niechcący zniszczą starannie przygotowaną chustę.

Tutaj zobaczysz, jak prawidłowo wykonać czapkę biskupa – Pozytywna Kuchnia (YouTube):

  • Krok pierwszy

    Układanie serwetki rozpoczyna się od złożenia jej na pół. Chusta będzie wyglądać jak prostokąt. Dolny róg po lewej stronie należy zgiąć w kształcie trójkąta.

  • Krok drugi

    Tak samo zgina się górny bok chusty po prawej stronie. Złożona w ten sposób serwetka ma kształt rombu, który obraca się i zostawia w poziomie.

  • Krok trzeci

    Następnie należy odwrócić chustę, tak, aby jej przód znalazł się na blacie stołu. Tak ułożoną serwetkę zgina się na pół w przedniej i tylnej części. Należy znów odwrócić papier lub materiał i zgiąć lewy róg.

  • Krok czwarty

    Ugiętą stronę serwetki umieszcza się pod prawą, dłuższą częścią. To samo należy zrobić z drugim bokiem chusty.

  • Krok piąty

    Na koniec należy nadać czapce jak najładniejszą formę. Teraz będzie przypominać papierowe kapelusze lub łódki składane z papieru. Nie należy umieszczać napisów na czapce lub umieszczać innych ozdób w jej wnętrzu, ponieważ wygląda to niezbyt poważnie. Jeśli dzieci będą chciały bawić się czapką, decyzja należy do gospodarza.

  • Jak najczęściej składacie serwetki? Który ze sposobów jest Waszym zdaniem najlepszy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak stworzyć portfolio fotograficzne?
Następny artykułSkładanie serwetek – styl francuski (+film)

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here