Serwetka ułożona zgodnie z francuskim wzorem, spełnia najważniejsze warunki elegancji. Jest skromna i gustowna. Wzór nie jest zbyt wymyślny, więc pasuje do uroczystych okazji.

Powinna być starannie przygotowana, chociaż złożenie jej nie zajmie dużo czasu. Wyprasowaną serwetkę, najlepiej z białego materiału, składa się na pół, w trójkąt. Jeśli jest taka potrzeba, można wyprasować zgięty bok trójkąta. Następny, nieco trudniejszy krok to złożenie boku figury. Dużą część serwetki (około 2/3) zagina się w lewą stronę. Dół zaginanego trójkąta powinien być widoczny na talerzu. Otrzymamy w ten sposób rulon, trochę podobny do „opakowania” kebaba. Następnie tak samo składa się pozostawioną wcześniej, prawą część chusty. Teraz serwetka wyglądać będzie, jakby złożono ją z trzech trójkątnych rulonów.

  • Krok pierwszy

    Najlepiej, żeby chusta była duża, ponieważ będzie ozdabiać największy talerz. Nie trzeba przygotowywać małych serwetek na małe talerzyki.

  • Krok drugi

    Serwetki w stylu francuskim przygotowuje się na eleganckie okazje. Papierowa nie będzie więc pasować. Jaki materiał należy wybrać? Zależy od okazji, może być jedwab, bawełna, najlepiej, żeby nie był zbyt sztywny. Chusteczka może mieć delikatny haft, najlepiej jasny. Jeśli należy do właściciela restauracji i znajdzie się w jego lokalu, można wyszyć niezbyt duże logo restauracji. Wówczas haft może kolorami pasować do znaku firmy. Nie należy natomiast ozdabiać serwetki innymi sposobami, ponieważ nie będzie to zbyt gustownie wyglądać.

  • Krok trzeci

    Serwetka powinna leżeć na talerzu, położenie jej na stole wyglądałoby nieelegancko. Po zdjęciu serwetki z talerza, dobrze byłoby elegancko zwinąć ją i położyć obok niego. Rzucona na środek stołu, mogłaby wywołać niezbyt przychylne uczucia innych osób.

  • Krok czwarty

    Dlaczego biała? Czerń i biel wydają się najbardziej eleganckie. Czarna serwetka nie pasuje jednak do położenia jej na talerzu. Nie wypada przynosić czarnej chusty, gdyż ma ona swoją symbolikę. Mogłaby spowodować mieszane uczucia u gości. Biała natomiast prezentuje się bardziej higienicznie i elegancko, pasuje do każdej okazji.

  • Zobacz, jak poprawnie złożyć serwetkę – Pozytywna Kuchnia (YouTube)

    Jak najczęściej składacie serwetki? Który ze sposobów jest Waszym zdaniem najlepszy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkładanie serwetek – czapka biskupa (+film)
Następny artykułSkładanie serwetek – płatek śniegu (+film)

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here