Z reguły nie praktykuje się odrębnego zapraszania gości na poprawiny. Informację przekazuje się zwykle ustnie wybranym osobom. W przypadku organizowania poprawin dla wszystkich weselnych gości, zaproszenie na poprawiny umieszcza się w zaproszeniu na wesele.

Poprawiny mogą skupiać wyłącznie najbliższych członków rodziny młodej pary (wyłączając ciocię Klotyldę i wuja Alfreda) lub wyłącznie znajomych – wtedy też przybierają najbardziej luźny charakter. Zadbaj jednak, aby zaproszeni potwierdzili swoją obecność. Pomoże Ci to zaplanować, na ile osób powinnaś przygotować lub zamówić obiad.

Poprawiny z przytupem, będące naturalną kontynuacją weselnej zabawy, organizowane są zazwyczaj w tym samym domu weselnym co główna impreza. Zaczynają się między 11 a 12, trwają średnio do wieczora. Jeśli decydujesz się na taką formę, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak: opłacenie orkiestry, ustalenie menu, nie wspominając już o kreacjach dla nowożeńców. Koszt takich poprawin wynosi ok. 15% kosztów wesela, co w przeliczeniu daje ok. 2000 zł.

Można także zorganizować przyjęcie w restauracji na wzór spotkania koktajlowego, wynająć kapelę, a gości w okrojonym – w porównaniu do weselnego – składzie, uraczyć szwedzkim stołem. Jeśli nasz budżet po ślubie woła o pomstę do nieba, zamiast orkiestry możemy skorzystać z muzyki własnej lub zorganizować karaoke, które – jak zawsze, zwłaszcza, gdy spłynie już do gardeł kilka mocniejszych kropel – wywołuje salwy śmiechu i nakręca dobą zabawę.

Poprawiny w domu, ogrodzie czy na działce nie są rzadkością, wręcz przeciwnie. Zorganizowanie grilla nie wymaga nadmiernych przygotowań, a gościom gwarantuje świetną zabawę. Pamiętaj, żeby na takim afterze nie zabrakło trunku idealnego do smażonych kiełbasek, a jednocześnie łagodzącego poweselnego kaca. Zatroszcz się także o różnorodne menu, miej na uwadze gości nielubujących się w mięsie. Zaserwuj ryby i warzywa oraz dużo orzeźwiających soków owocowych.

Grillowe After Wedding Party można urozmaicić poprzez nadanie mu biesiadnego charakteru. Można wydrukować gościom śpiewniki i zaprosić kumpla z gitarą czy akordeonem. Całość zwieńcz wypuszczeniem do nieba ognistych lampionów.

W dobrym stylu będzie także uprzedzenie gości co do obowiązującego na poprawinach stroju. Dzięki temu zaoszczędzisz komuś w hawajskich spodenkach dyskomfortu, wynikającego ze sztywnej elegancji pozostałych gości.

Jak wyglądały Wasze poprawiny? Uważacie, że warto praktykować ten zwyczaj? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSztuczne jeziora zaporowe w Polsce
Następny artykułPrince of Persia Warrior Within – tutorial

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here