Zwyczajowe prezenty ofiarowuje się zgodnie z tradycją danego regionu. W naszym kraju kultywowane są liczne tradycje ludowe. Zgodnie z nimi przygotowuje się całą oprawę ślubu oraz wesela. Upominki stanowią także część tej tradycji, chociaż obecna forma, jaką przybierają jest dziedzictwem nowych czasów.

Jeszcze kilka lat temu w wielu rejonach Polski nie ofiarowano każdemu z gości prezentu. Samo wesele było zarówno okazją do świętowania zaślubin, jak również formą podziękowania gościom za uczestnictwo w tej ceremonii. Bardzo często spotykanym elementem wesel było uroczyste podziękowanie rodzicom państwa młodych oraz rodzicom chrzestnym. Najczęściej Młoda Para wręczała tym szczególnym gościom kwiaty, kosze słodyczy lub wyjątkowe pamiątki w postaci obrazu, pięknego albumu na zdjęcia. Dodatkowo najbliższa rodzina była obdarowana zdjęciami ze ślubu oraz płytą DVD (a wcześniej kasetą VHS) z wesela.

Coraz częściej praktykowane są nowe zwyczaje. Młoda Para wręcza upominki wszystkim gościom. Forma obdarowania rodziny i przyjaciół jest bardzo różna. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie prezentów przy każdym nakryciu, wówczas mamy pewność, że nikt nie zostanie pominięty. Często jednak upominki rozdawane są przez Młodą Parę lub dzieci z koszyczkami, które roznoszą prezenty niczym poczęstunek.

Najczęściej w małych ozdobnych paczuszkach skrywane są słodycze, słodkie migdały, tłoczone monety, ciasteczka z wróżbą, zasuszone kwiaty, porcelanowe figurki lub śliczne aniołki. Bardzo często Młoda Para decyduje się na bardziej praktyczne pamiątki w postaci ślubnych zdjęć, ramek oraz płyt DVD. Zazwyczaj jednak tego typu prezenty wręczane są po weselu, ponieważ montaż filmu z wesela oraz przygotowania licznych kopii wymaga czasu.

Macie inne pomysły odnośnie prezentów dla gości weselnych? Co sami chcielibyście dostać w takiej sytuacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia dla dyslektyków – przykłady
Następny artykułJak dobrać suknię ślubną do sylwetki?

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here