Urządzenie to pochodzi z nordic walkingu, czyli bardzo przyjemnej formy aktywnego wypoczynku. Polega ona na maszerowaniu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijkami.
Osoba uprawiająca nordic walking mobilizuje do pracy grupy mięśni, które zazwyczaj są zaniedbywane. Mięśnie podczas marszu pracują zupełnie inaczej z kijkami niż bez nich. Treningowi poddawane są górne i dolne partie ciała – klatka piersiowa, kręgosłup, ramiona, bark, ręce, biodra, nogi. Podczas uprawiania tego rodzaju działalności fizycznej aktywny udział bierze około 90% mięśni naszego ciała. Spalanie kalorii również jest intensywniejsze – podczas nordic walkingu spalamy o około 20% więcej kalorii niż podczas biegania.

Zostaje usprawniony układ oddechowy i sercowy, rozluźniają się okolice karku i ramion, odciążone zostają kolana i stawy. Poza tym chodzenie z kijkami jest dla każdego, bez względu na wiek i wagę. Sprzęt ten nie jest drogi, można go zabrać wszędzie i używać w każdą pogodę.

Jeśli jesteś już zdecydowany na kijki do nordic walkingu, pamiętaj o tym, aby kupić odpowiednie do tej dyscypliny, nie kijki do narciarstwa ani do hikingu tylko do nordic walkingu. Musisz również zwrócić uwagę na materiał z którego jest zrobiony sprzęt, najlepiej aby było to włókno węglowe lub aluminium. Musisz również zdecydować o rodzaju kijków czy chcesz regulowane a może takie o stałej długości.

Kupując kijki musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy będą one używane tylko przez osobę dorosłą, a może przez dziecko, które stale rośnie, a może będą używane przez całą rodzinę. Jeśli kijki do nordic walkingu będą używane przez jedną osobę można zdecydować się na te o stałej długości, mają one dłuższą żywotność, są bardziej wytrzymałe, nie złożą się podczas chodzenia i na pewno będą wykonane z lepszych jakościowo materiałów. Natomiast jeśli używane będą przez kilka osób, proponuję zdecydować się na te o regulowanej długości, mogą wtedy być używane przez osoby o różnym wzroście, są bardziej wygodne w transporcie, jednakże istnieje możliwość złożenia się kijków podczas marszu.

Uwaga!

Kijki jednoczęściowe mają rozmiary od 100 cm, każdy następny jest dłuższy o 5 cm – 105, 110. Dobiera się je za pomocą równania: wysokość sylwetki x 0,68 = długość kijków. Jeśli wynik wychodzi pośredni np. 122 cm zaokrąglamy liczbę w dół i wybieramy w tym przypadku kijki o długości 120 cm.

Zobacz, jak wybrać kije do chodzenia – YouTube:

Czym się kierujecie przy wyborze sprzętu sportowego? Gdzie szukacie informacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNordic walking w wodzie
Następny artykułJak jeździć z przyczepą?

Sylwia Załuńska – absolwentka Studium Zdrowia i Urody, instruktorka rekreacji ruchowej. Fitness to jej praca i wielka pasja. Jej przepis na zdrowie to aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie. Wegetarianka od 7 lat.

 

Nasz specjalista pisze o o sobie:

Od zawsze lubiłam sport, w ćwiczeniach fitness zakochałam się od pierwszych zajęć. Zawsze staram się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami dotyczącymi sprzętu na siłowni czy nowych form zajęć.

Swoją wiedzę i doświadczenie staram się jak najgorliwiej przelewać na papier i dzielić się nią ze wszystkimi zainteresowanymi.

Prowadzę zdrowy i aktywny tryb życia,  egzystuję w zgodzie z naturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here