W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych termin na wypłatę odszkodowania przez zakład ubezpieczeń wynosi 30 dni od momentu zawiadomienia o szkodzie. Inne warunki podawane są w sytuacji, gdy w tym terminie nie jest możliwe ustalenie okoliczności niezbędnych do wskazania odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wówczas odszkodowanie powinno zostać wypłacone najpóźniej 14 dni od momentu, w którym te okoliczności były możliwe do ustalenia. Świadczenie nie może być jednak wypłacone później niż 90 dni od momentu zawiadomienia o szkodzie.

Wskazany termin 90 dni może zostać wydłużony jedynie wtedy, gdy określenie wysokości odszkodowania lub stwierdzenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń zależne jest od trwającego postępowania karnego lub cywilnego.

Do zadań zakładu ubezpieczeń należy przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Jednakże część świadczenia niestanowiąca sporu powinna zostać wypłacona przez zakład ubezpieczeń w terminie 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Jeżeli termin 30 dni nie umożliwia wypłaty świadczenia w całości lub części, zakład ubezpieczeń jest zobligowany do pisemnego wyjaśnienia przyczyn zwłoki. Na piśmie ubezpieczyciel powinien także wskazać przypuszczalny termin wypłaty odszkodowania.

Termin wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych jest taki sam jak w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych i wynosi 30 dni od chwili zawiadomienia o powstałej szkodzie. Jeżeli w tym terminie nie jest możliwe określenie wysokości świadczenia lub jednoznaczne wskazanie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, okres wypłaty odszkodowania zostaje wydłużony o 14 dni. Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych, bezsporna część odszkodowania za szkodę objętą ubezpieczeniem dobrowolnym powinna zostać wypłacona w ciągu 30 dni od chwili zawiadomienia o szkodzie.

Odmienne terminy wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń mogą być zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) lub w umowie ubezpieczeniowej. Terminy te obowiązują jedynie w sytuacji, gdy są korzystniejsze dla ubezpieczonego niż te wskazane w kodeksie cywilnym.

W sytuacji wystąpienia nieuzasadnionej zwłoki w procesie likwidacji szkody, osobie uprawnionej do otrzymania odszkodowania należą się odsetki ustawowe lub odsetki o wysokości wynikającej z umowy ubezpieczenia, jeśli w umowie taki zapis istnieje.

Ile najdłużej czekaliście na likwidację szkody przez firmę ubezpieczeniową? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKto może być uposażonym w OFE?
Następny artykułUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – informacje

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here