Do tej grupy należą pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą, członkowie rodzin spółdzielni produkcyjnych oraz spółdzielni kółek rolniczych, osoby pracujące na umowę zlecenie lub umowę agencyjną, przedsiębiorcy oraz osoby z nimi współpracujące, duchowni, osoby odbywający służbę zastępczą oraz więźniowie wykonujący odpłatnie pracę. Tej samej grupie osób należy się również zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy, powstałej przez wypadek lub chorobę zawodową. Ten rodzaj świadczenia mogą też otrzymać osoby, które pobierają stypendia sportowe lub stypendia w okresie odbywania stażu, szkoleń lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy oraz funkcjonariusze służby celnej.

Świadczenie chorobowe możemy uzyskać po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego) lub 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego).Są jednak osoby, które zasiłek chorobowy mogą uzyskać już pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Są to absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od daty ukończenia szkoły lub otrzymania dyplomu potwierdzającego wyższe wykształcenie. Świadczenie chorobowe otrzymają również osoby, które w czasie drogi do pracy lub powrotu z pracy uległy wypadkowi, osoby ubezpieczone obowiązkowo, posiadający wcześniejszy (co najmniej 10 letni) okres obowiązkowego ubezpieczenie chorobowego oraz posłowie i senatorowie, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Uwaga!

Jeśli zdarzy się, że naszego ubezpieczenie chorobowe ustało również możemy starać się o zasiłek chorobowy. Warunkiem jest nie posiadanie zdolności do pracy co najmniej 30 dni, a jej okres powstania nie może przekroczyć 14 dni od ustania ubezpieczenia (lub 3 miesiące w przypadku chorób zakaźnych).

Czy przepisy dotyczące przyznawania zasiłku chorobowego są dla Was jasne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?
Następny artykułNiedoczynność kory nadnerczy – objawy

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here