W ramach prewencji rentowej ZUS odpowiada za realizację programu rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja taka odbywa się w ośrodkach rehabilitacyjnych, które współpracują z ZUS. Obejmuje ona działania diagnostyczne, rehabilitacyjne, lecznicze, a także psychologiczne. Celem tego programu jest odzyskanie zdolności do pracy przez osoby, u których istnieje ryzyko długotrwałej niezdolności do pracy ze względu na chorobę, lecz – jednocześnie – istnieje szansa na przywrócenie zdolności po ukończeniu programu rehabilitacyjnego.

W działaniach ZUS najważniejszym czynnikiem jest odpowiednio szybkie skierowanie ubezpieczonej osoby do ośrodka rehabilitacyjnego. Podstawą do uzyskanie skierowania jest, rzecz jasna, orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Lekarz orzecznik może wydać takie skierowanie na wniosek lekarza prowadzącego leczenie ubezpieczonego lub rencisty, w sytuacji ustalania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego albo orzekania o niezdolności do pracy podczas ubiegania się rentę lub też w momencie dokonywania kontroli zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego czasową niezdolność do pracy. W przypadku prewencji rentowej wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie. Następnie rencista otrzymany wniosek składa we właściwym ze względu na miejsce jego zamieszkania oddziale ZUS. Wówczas lekarz orzecznik ZUS podejmuje decyzję, czy skierować osobę zainteresowaną na leczenie rehabilitacyjne.

Ośrodki rehabilitacyjne prowadzą leczenie w dwóch modelach: stacjonarnym i ambulatoryjnym. W ramach tego pierwszego leczone są m.in.: narządy ruchu, onkologiczne (po operacjach piersi) i schorzenia układu krążenia, a także oddechowego. Natomiast w systemie ambulatoryjnym leczy się narządy ruchu oraz schorzenia układu krążenia. Program rehabilitacji leczniczej obejmuje różne formy aktywności fizycznej, rehabilitację psychologiczną oraz edukację zdrowotną.

Koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia podczas rehabilitacji leczniczej pokrywa ZUS. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego ZUS zrefunduje w wysokości opłaty za najtańszy środka komunikacji publicznej.

Oprócz rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS prowadzi również inne działania. Zaliczyć do nich można – między innymi – zamawianie przeprowadzenia badań naukowych, mających na celu pogłębienie wiedzy na temat przyczyn niezdolności do pracy oraz możliwych sposobów na jej zapobieganie. Poza tym ZUS dofinansowuje konferencje naukowe na temat rehabilitacji i zapobiegania niezdolności do pracy, przygotowuje materiały informacyjne z zakresu prewencji rentowej oraz wydaje kwartalnik „Prewencja i rehabilitacja”.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdprawa emerytalne – informacje
Następny artykułZasiłek pogrzebowy – informacje

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here