Co z OC?

Prawie we wszystkich europejskich krajach respektowane jest polskie OC. Jest ono obligatoryjne, ma zastosowanie, kiedy kierowca ubezpieczonego samochodu spowoduje wypadek, wyrządzając szkodę osobom trzecim. OC pokryje wtedy koszty leczenia, czy naprawy samochodu osoby poszkodowanej. Jest tak zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Należy jednak pamiętać, że istnieją kraje, w których OC nie obowiązuje, kierowca mus posiadać przy sobie Zieloną Kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat ubezpieczeniowy.

OC nie jest respektowane między innymi w:

– Albanii;

– Andorze;

– Białorusi;

– Rosji;

– Ukrainie;

– Turcji;

– Serbii;

– Maroko.

Wybierając się na wyjazd do tych krajów należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, by uzyskać odpowiedni dokument.

Dodatkowa ochrona

Przy wyjeździe można zadbać o dodatkową ochronę, wykupić polisę Assistance. W jej ramach ubezpieczyciel zapewni nam pomoc techniczną przy odholowaniu i naprawie pojazdu, a również pomoc medyczną (leczenie kierowcy i pasażerów) czy finansową. Ta ostatnia może polegać na przykład na zakwaterowaniu kierowcy i pasażerów w hotelu, jeśli naprawa potrwa dłużej niż kilka godzin.

Ubezpieczenie Assistance wydaje się przydatne, szczególnie w sytuacji, kiedy samochód się zepsuje (ulegnie kolizji) i nie będzie nim można kontynuować wycieczki. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zapewnia samochód zastępczy.

W podróży może się przydać również AC, które pokryje koszty remontów po stłuczce, uszkodzeniu w wyniku działania sił przyrody lub kradzieży pojazdu.

Wybierając się na dłuższy wyjazd warto też pomyśleć o wykupieniu NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, obrażeń poniesionych przez pasażerów i kierowcę samochodu.

O tym trzeba pamiętać

Wyjeżdżając kierowca musi mieć przy sobie polisę OC i dowód rejestracyjny samochodu. W dowodzie musi się znajdować pieczątka z aktualnym przeglątem technicznym pojazdu.

Wybierając ubezpieczenie, należy czytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Znajdują się w nich informacje dotyczące chociażby zakresu ubezpieczenia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here