Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wyłożenie ścian łazienki płytkami w jasnym odcieniu. To prosta, lecz jakże skuteczna metoda. Warto czerpać też inspiracje z nowych trendów w aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest łazienka bezfugowa. Kafle układane są ciasno, jeden przy drugim, bez zachowania między nimi odstępów. W ten sposób powstanie jednolita powierzchnia, która optycznie powiększy przestrzeń. Brak fug jest też praktycznym rozwiązaniem z uwagi na łatwiejsze utrzymanie w czystości płytek.

Kolejna sprawdzona metoda pozwalająca już nie tyle optycznie, co faktycznie wygospodarować więcej przestrzeni, to wybór kabiny prysznicowej zamiast wanny. Jeżeli jednak koniecznie chcemy mieć w łazience tę drugą, najlepiej umieścić ją wzdłuż najwęższej ściany. Ten zabieg sprawi, że pomieszczenie wyda się krótsze, a jednocześnie szersze. Optyczna zmiana proporcji może sprawić, że nasza łazienka zmieni się nie do poznania i stanie się całkowicie nowym, bardziej ustawnym pomieszczeniem.

Niezwykle istotną kwestią dotyczącą aranżacji wąskiej łazienki jest odpowiedni dobór płytek podłogowych. Najlepiej sprawdzą się te o prostokątnym kształcie, koniecznie układane na posadzce w poprzek. To kolejny prosty w realizacji zabieg zapewniający optyczne poszerzenie przestrzeni. Podobny efekt uzyskamy poprzez umieszczenie dużego lustra na jednej z dłuższych ścian. Odbijający się obraz wnętrza sprawi, ze wyda się ono przestronniejsze. Lustro spełni zadanie modelowania układu przestrzeni, lecz także jest jak najbardziej praktycznym dodatkiem. Jak widać, odpowiednie ustawienie wyposażenia i kilka prostych aranżacyjnych sztuczek może łatwo i skutecznie poszerzyć i dodać przestronności wąskiej łazience.

Wykorzystaliście któreś z powyższych rozwiązań u siebie? Macie jakieś inne pomysły na optyczne powiększenie łazienki? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŁazienka na poddaszu – jak urządzić?
Następny artykułGwarancja na okna – informacje

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here