Kolorystyka tego stylu to biel, ecru i kolory pastelowe. Oprócz tych najczęściej spotykanych kolorów dominujących, pojawiają się jeszcze kolory ziemi, czyli odcienie brązów, beż, sepia, szarości. W stylu prowansalskim stosuje się sporo elementów ozdobnych w postaci dekoracyjnych rzeźbień w drewnie, malowanych na ścianach wzorów – np. lawendy, oliwki, słonecznika.

Sypialnia urządzona w tym stylu najczęściej jest jasna – meble i ściany utrzymane są w odcieniach bieli i beżu, złamane są natomiast dodatkami w kolorach jasnego fioletu, czy koloru niebieskiego. Łóżko jest wysokie, wygodne, z duża ilością ażurowych narzut, poduszek, pledów. Łóżka spotykane w tym stylu mogą mieć różne oblicze – mogą być z wysokim ozdobnym, ale pełnym zagłówkiem, zagłówek może być również ażurowy wykonany z kutego pomalowanego żelaza. Często spotyka się również łóżka z baldachimem, przy którym możemy użyć zwiewnych tkanin, tych delikatnych przezroczystych, jak i tych w kwiaty, które podkreślą styl. To co widzimy na łóżku, czyli poduszki, pościel, narzuty, są zazwyczaj utrzymane w kwiatowej ornamentyce. W stylu prowansalskim spotyka się jednak również kratki, pasy, koronki, ażury, elementy haftowane.

jak urządzić sypialnięmorguefile.com

Meble są zazwyczaj wykonane z malowanego drewna, fronty mają ładne rzeźbienia, ramę i wgłębienia. Można używać również drewna bielonego, postarzanego lub litego. Na meblach często się również spotyka namalowane delikatne kwiaty.

Ściany natomiast mogą być tradycyjne malowane, może być na nich boazeria, cegła (np. malowana na biało), mogą być również nieotynkowane, odrapane, surowe.

Obok łóżka zazwyczaj stoją szafki nocne, z szufladkami, półeczkami na książki. Na szafkach nocnych lub nad łóżkiem pojawiają się lampy (lub kinkiety), z abażurem. Do ozdoby okien używa się firan, zasłon, a także rolet rzymskich. Styl prowansalski lubi światło, więc starajmy się jak najbardziej okna odsłaniać. Pościel możemy trzymać w wiklinowych koszach, pudłach i walizkach, przed lub pod łóżkiem (jeśli mamy miejsce).

Innymi meblami w sypialni są szafa, komoda z szufladkami, toaletka z lustrem, konsola, na której mogą stać kwiaty, wygodny fotel. Oprócz wstawienia mebli, warto zastanowić się nad ozdobieniem wnętrza – zawieszając na ścianach np. małe obrazki w drewnianych ramkach lub ustawiając zdjęcia (najlepiej utrzymane w kolorach sepii lub czarnobiałe).

W sypialni prowansalskiej podłoga jest najczęściej drewniana, a obok łóżka zauważyć można dywany lub niewielkie chodniki.

Co Was przekonuje do stylu prowansalskiego? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKim jest sommelier?
Następny artykułSzwedzki stół – zasady

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here