Savoir-vivre Kim jest sommelier?

Kim jest sommelier?

-

To nikt inny jak podczaszy właśnie nadzorował królewskie piwnice, na ucztach rozlewał trunki, dbał o ich jakość oraz, rzecz jasna, wystarczającą ilość. Czasy królewskich uczt, przynajmniej w znaczeniu dosłownym, w naszym kraju minęły już dawno, zwyczaj picia wina jednak pozostał, zaś zawód podczaszego uległ pewnym przeobrażeniom.

Obecnie zadaniem sommeliera jest biegłe rozeznanie w gatunkach win oraz doskonałe umiejętności degustatorskie. Sommelier ma także za zadanie doradzić w wyborze odpowiedniego wina, a także równie często jego zadaniem jest serwowanie tego trunku. Bardzo ważne jest, by człowiek wykonujący zawód sommeliera znał się również na innych alkoholach czy trunkach (na przykład kawach, herbatach). Do innych jego obowiązków należy sporządzanie karty win, kontakt z dystrybutorami oraz sprawowanie pieczy nad sposobem przechowywania trunków, a w konsekwencji również zarząd nad piwnicami. Sommelier musi wykazać się zatem nie tylko rozległą wiedzą, zdolnościami organizatorskimi, ale także wielkim zainteresowaniem wszystkim co ma związek z winem oraz winiarską pasją.

W Polsce zawód sommeliera nie cieszy się jednak na razie taką samą popularnością jak w pozostałych krajach zachodnich – wbrew tradycjom urzędu podczaszego wykształconych znawców wina jest obecnie w naszym kraju około 40. Szacuje się jednak, iż zainteresowanie tą profesją będzie rosło ze względu na zwiększony popyt restauratorów na kandydatów na sommelierów. Zatrudniając taką osobę zyskuje się w końcu niemalże pewność, iż sprzedaż alkoholu się zwiększy, a lokal nabierze większego prestiżu. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji umożliwiają już teraz w większych miastach organizatorzy kursów sommelierskich, na przykład Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Należy zatem szacować, iż w niedalekiej przyszłości wszystkie najbardziej ekskluzywne restauracje specjalizujące się w podawaniu wysokiej klasy win i pretendujące do etykietki lokalu prestiżowego będą wśród personelu posiadały osobę wykonującą zawód sommeliera.

Czym się kierujecie przy wyborze wina? Zdajecie się na intuicję czy staracie się dowiedzieć czegoś więcej?

Ewelina Michalik

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w Dubaju

Coraz więcej Polaków myśli o wyjeździe do Dubaju w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Na jakie zarobki można liczyć w tym kraju? Czy Dubaj jest faktycznie atrakcyjny pod względem wynagrodzeń?

Jak odinstalować Irfan View?

Odinstalowanie programu Irfan View to proste zadanie. Poniżej przedstawiamy jak to zrobić szybko i prosto.

Zobacz też

Pasztet warzywny – przepis

Pasztet warzywny to doskonały substytut tradycyjnego polskiego dania. Taki pasztet śmiało możemy jeść z kromką chleba posmarowaną chrzanem, majonezem lub sosem tatarskim. Doskonały jest również zamiast chleba do sałatki warzywnej.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: