Podwieszany sufit stanowi powierzchnię, która przymocowana jest w pewnej odległości od stropu. Zazwyczaj przy jego montażu stosuje się lekkie konstrukcje z płyt gipsowych lub kasetony. Czynność ta jest stosunkowo prosta i szybka, a uzyskana przy tym wolna przestrzeń daje możliwość montażu kratek wentylacyjnych i oświetlenia, ułożenia materiałów izolacyjnych czy poprowadzenia przewodów.

Sufity podwieszane stosuje się zarówno w pomieszczeniach użytkowych, jak i wnętrzach typowo mieszkalnych. W tych pierwszych najistotniejszą zaletą takiego rozwiązania jest podwyższenie klasy odporności ogniowej, czyli, mówiąc najprościej, zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Montaż sufitów podwieszanych poleca się też w przypadku starych kamienic – nie tylko ukrywamy w ten sposób nierówności sklepienia, lecz także mamy możliwość obniżenia wysokiego pomieszczenia.

Nawiązując do ostatniej wspomnianej kwestii, warto wspomnieć, że podwieszane sufity sprawdzą się tylko w wypadku, gdy mieszkanie lub dom nie są zbyt niskie. Architekci wnętrz, którzy proponują takie rozwiązanie, stawiają przede wszystkim na jego zalety dekoracyjne. Poszczególne punkty świetle możemy zamontować w suficie tak, aby skierowane one były na dół, na boki czy też w górę. Stworzy to niebanalny efekt – odbijające się od gipsowej powierzchni światło sprawi, że rozświetli się cała powierzchnia sklepienia. Wiązki światła skierować też można na jakieś konkretne przedmioty, które chcemy podkreślić ze względu na ich walory estetyczne.

Uwaga!

Istnieje wiele wzorów podwieszanych sufitów – w tej kwestii ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia i możliwości finansowe. Sklepienie może mieć kilka poziomów, wyróżniać się ciekawymi kształtami, opływowymi łukami czy też ciekawymi skosami. Takie zróżnicowanie powierzchni sufitu w połączeniu z odpowiednim oświetleniem z pewnością wykreuje w naszej łazience wyjątkowy klimat.

Co myślicie o podwieszanych sufitach? Podoba Wam się to rozwiązanie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić zdjęcia nieba?
Następny artykułJak ożywić wnętrze?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here