Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży motocykla - wzór

Umowa kupna-sprzedaży motocykla – wzór

-

Umowę sprzedaży uregulowano w kodeksie cywilnym w art. 535 i następne k.c Ze wskazanego przepisu wynika, że sprzedaż jako czynność prawna musi być wynikiem woli obu stron, po stronie sprzedawcy – woli przeniesienia własności rzeczy na kupującego, po stronie zaś kupującego – woli jej odebrania i zapłaty ceny. Umowa sprzedaży motocykla jest umową bardzo prostą i przypomina np. umowę sprzedaży samochodu. W umowie sprzedaży najczęściej wskazuje się oświadczenia sprzedawcy o tym, że jest on wyłącznym właścicielem motocykla, wskazuje się parametry motocykla – markę, rzadziej koloru, rocznik, numer rejestracyjnego, numer silnika, przebieg itp.), informuje się o tym, że motocykl jest w pełni sprawny i określa jego stan techniczny jako dobry czy bardzo dobry. Co jednakże, jeśli zapewnienia o stanie technicznym są fałszywe, zaś po miesiącu użytkowania okazuje się, że motocykl jest faktycznie uszkodzony po wypadku?

Ważnym zapisem umownym, na który chciałabym zwrócić uwagę jest paragraf odsyłający w kwestiach nieuregulowanych do przepisów kodeksu cywilnego. Ten właśnie zapis pozwala na sięgnięcie do przepisów prawa w sytuacji opisanej powyżej – gdy sprzedający motocykl ukrył fakt, że maszyna została uszkodzona poważnie w wypadku. Zasady skorzystania z przepisów dotyczących rękojmi dotyczą umowy zawartej między przedsiębiorcami lub dwoma osobami fizycznymi. W relacjach przedsiębiorca – osoba fizyczna (konsument) kodeks cywilny odsyła do przepisów o sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z zasadami rękojmi, sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). Wskazane powyżej niepozorne odesłanie informacyjne w umowie pozwala kupującemu sięgnąć do właściwych przepisów, by dochodzić swych praw w sytuacji, gdy został oszukany co do faktycznego stanu czy pochodzenia zakupionego pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dokumentacja organizacji pożytku publicznego

Jakie dokumenty związane z prowadzeniem działalności organizacji są potrzebne?

Jak się malować akrylami?

Malarstwo akrylowe jest dość młodą techniką, powstałą w latach 30-tych ubiegłego stulecia, ale na większą skalę upowszechniło się w latach 50-tych XX wieku. Jednymi z pierwszych artystów, którzy zaczęli stosować farby akrylowe był Jackson Pollock. Największą popularność tej technice przyniósł pop art.

Zobacz też

Jak nauczyć dziecko asertywności?

Asertywność jest pojęciem określającym umiejętność mówienia „nie” z jednoczesnym poszanowaniem uczuć drugiej osoby. To zdolność stawiania granic i nieuleganie innym. Odpowiednio wypracowana asertywność chroni przed manipulacjami i umożliwia obronę własnego zdania w akceptowalny sposób.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: