Dokumenty Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Wypowiedzenie umowy zlecenia – wzór

-

Wypowiedzenie umowy zlecenia regulują przepisy art. 746 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem umowa zlecenia może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie – co oznacza, że zarówno dający zlecenie, jak i przyjmujący zlecenie mogą rozwiązać łączącą ich umowę w każdym czasie, nawet bez ważnych powodów. Uregulowanie to dotyczy także umów zlecenia zawartych na czas oznaczony jak i nieoznaczony. Zadaniem (celem) tego przepisu jest ochrona wzajemnego zaufania stron umowy zlecenia. Jest to najbardziej czytelne w przypadku umowy zlecenia o prowadzenie przez adwokata postępowania przed sądem w imieniu klienta – utrata zaufania klienta do adwokata czy adwokata do klienta czyni dalszą współpracę niecelową – stąd też istnieje konieczność wypowiedzenia pełnomocnictwa, a tym samym umowy zlecenia. Wynikająca z art. 746 k.c. norma pozwalająca wypowiedzieć zlecenie każdej ze stron w każdym czasie, nawet bez ważnych powodów, ma charakter względnie obowiązujący, co oznacza, że w treści umowy zlecenia Strony mogą wyłączyć tę możliwość w odniesieniu do jednej lub obu stron – ale tylko w przypadkach wypowiedzenia umowy bez powodu czy z błahych powodów.  Wobec brzmienia art. 746 § 3 k.c., zgodnie z którym nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów, nieważne było by postanowienie umowne zabraniające stronom wypowiedzenia umowy w razie zaistnienia ważnych powodów.

Wypowiedzenie umowy zlecenia powinno nastąpić na piśmie – najlepiej przesłać je pocztą – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W treści wypowiedzenia nie zawsze należy wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy – jest to konieczne w przypadku, gdy w umowie wskazano, że jej wypowiedzenie może nastąpić tylko z ważnych powodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ściągać z wrzuty?

Ściąganie z wrzuty jest możliwe, jednak przy wykorzystaniu specjalnych programów i stron internetowych, a poniżej znajdziecie sposób jak to zrobić.

Moda po 40-tce – jak się ubierać?

Dawno minął czas kiedy przekroczenie magicznej bariery lat czterdziestu oznaczało dla kobiety rezygnację z jakiegokolwiek trendu w modzie. Więcej – od kilku lat możemy obserwować tendencję, że to młodsze kobiety wybierają kroje i modele dotąd kojarzone z dojrzałym pięknem.

Zobacz też

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy, leczenie

Często ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego obserwuje się u osób, które już wcześniej miały dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego, a wywołane one były kamicą żółciową. Pod tym pojęciem kryje się tworzenie kamieni, czyli złogów w obrębie tego narządu.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: