Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży samochodu - współwłaściciel - wzór

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – współwłaściciel – wzór

-

Umowa sprzedaży samochodu, którego właścicielem jest więcej niż jedna osoba, w praktyce nie różni się zbytnio od umowy sprzedaży pojazdu zawartej przez jedynego jego właściciela. Różnica polega na tym, że w treści umowy zostają wymienieni wszyscy współwłaściciele – którzy najczęściej również składają podpis pod umową.

Ta drobna pozornie różnica redakcyjna umowy ma wielkie znacznie z punku widzenia przepisów prawa – zwłaszcza w zakresie ważności umowy sprzedaży.

Prawo współwłasności cechuje jedność przedmiotu własności, wielość podmiotów (właścicieli) i niepodzielność samego prawa. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całego pojazdu – tzn. może z niego korzystać swobodnie. O ile współwłaściciel może swobodnie rozporządzić swoim udziałem w samochodzie (przedmiocie współwłasności) – o tyle zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Sprzedaż przedmiotu współwłasności jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd – stąd też brak zgody współwłaściciela pojazdu na jego sprzedaż czyni umowę sprzedaży nieważną. Bez znaczenia przy tym jest wielkość udziałów, jaki współwłaściciele mają w przedmiocie współwłasności. W przypadku braku zgody na sprzedaż samochodu współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Orzeczenie sądu zastępuje wówczas zgodę pozostałych współwłaścicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

Jakość gleby nie jest tylko podyktowana jej żyznością, istotnym elementem jest również jej odczyn. Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, sprawdźmy odczyn podłoża i w razie konieczności, zadbajmy o jego zmianę.

Napój aloesowy – przepis

Aloes jest znany ze swoich fenomenalnych właściwości – pomaga właściwie na wszystko. Wydawać by się mogło, że to plotki czy przesada, jednak naprawdę tak jest. Właściwości aloesu są bardzo rozległe, można by rozwodzić się nad nimi długo. Działa antybakteryjnie, zawiera właściwie wszystkie witaminy, sole mineralne, działa przeciwzapalnie, odbudowuje kolagen, reguluje naszą wagę, wzmaga trawienie, dodaje energii, pobudza, wspiera higienę jamy ustnej.

Zobacz też

Ciasto na naleśniki – przepis

Ciasto na naleśniki wydaje się bardzo proste. Naleśniki jednak wyjdą lepsze, jeśli odpowiednio dobierzemy ciasto do tego, z czym zamierzamy je zjeść. Typowe ciasto naleśnikowe składa się z mleka, jajek i mąki. Różnice, jakie możemy wprowadzić nie są znaczne, ale dają ogromny efekt.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: