Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży samochodu - współwłaściciel - wzór

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – współwłaściciel – wzór

-

Umowa sprzedaży samochodu, którego właścicielem jest więcej niż jedna osoba, w praktyce nie różni się zbytnio od umowy sprzedaży pojazdu zawartej przez jedynego jego właściciela. Różnica polega na tym, że w treści umowy zostają wymienieni wszyscy współwłaściciele – którzy najczęściej również składają podpis pod umową.

Ta drobna pozornie różnica redakcyjna umowy ma wielkie znacznie z punku widzenia przepisów prawa – zwłaszcza w zakresie ważności umowy sprzedaży.

Prawo współwłasności cechuje jedność przedmiotu własności, wielość podmiotów (właścicieli) i niepodzielność samego prawa. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całego pojazdu – tzn. może z niego korzystać swobodnie. O ile współwłaściciel może swobodnie rozporządzić swoim udziałem w samochodzie (przedmiocie współwłasności) – o tyle zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Sprzedaż przedmiotu współwłasności jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd – stąd też brak zgody współwłaściciela pojazdu na jego sprzedaż czyni umowę sprzedaży nieważną. Bez znaczenia przy tym jest wielkość udziałów, jaki współwłaściciele mają w przedmiocie współwłasności. W przypadku braku zgody na sprzedaż samochodu współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Orzeczenie sądu zastępuje wówczas zgodę pozostałych współwłaścicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Promesa kredytowa

Kredyty to niejednokrotnie podstawowe źródło finansowania wydatków współczesnych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Decyzja o udzieleniu lub odmowie udzielenia kredytu przez bank wywiera bowiem istotny wpływ na sposób funkcjonowania podmiotów gospodarczych, które dążą do uzyskania pewności otrzymania kredytu. W tym zakresie rolę przyrzeczenia udzielenia kredytu może spełniać promesa kredytowa. Czym jest promesa kredytowa? Przedstawiamy najważniejsze aspekty.

Lifting twarzy – co to jest?

Jeszcze 20 lat temu był to zabieg dostępny tylko ludziom występującym w mediach – prezenterom, gwiazdom filmowym czy piosenkarzom. Jednym słowem osobom, które „pracowały” swoim wyglądem. Obecnie każdy kto źle znosi widok twarzy z postępującymi efektami starzenia się, może zdecydować się na lifting twarzy.

Zobacz też

Kompleks małego członka – leczenie

Penis stanowi dla mężczyzn uosobienie władzy, siły i potęgi. Jest jego atrybutem i uważa go za najcenniejszy narząd swojego ciała. Większość panów jest jednak zmartwiona niewystarczającą wielkością swojego członka – najczęściej uważają go za zbyt małego.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: