Dokumenty Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Wypowiedzenie umowy zlecenia – wzór

-

Wypowiedzenie umowy zlecenia regulują przepisy art. 746 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem umowa zlecenia może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie – co oznacza, że zarówno dający zlecenie, jak i przyjmujący zlecenie mogą rozwiązać łączącą ich umowę w każdym czasie, nawet bez ważnych powodów. Uregulowanie to dotyczy także umów zlecenia zawartych na czas oznaczony jak i nieoznaczony. Zadaniem (celem) tego przepisu jest ochrona wzajemnego zaufania stron umowy zlecenia. Jest to najbardziej czytelne w przypadku umowy zlecenia o prowadzenie przez adwokata postępowania przed sądem w imieniu klienta – utrata zaufania klienta do adwokata czy adwokata do klienta czyni dalszą współpracę niecelową – stąd też istnieje konieczność wypowiedzenia pełnomocnictwa, a tym samym umowy zlecenia. Wynikająca z art. 746 k.c. norma pozwalająca wypowiedzieć zlecenie każdej ze stron w każdym czasie, nawet bez ważnych powodów, ma charakter względnie obowiązujący, co oznacza, że w treści umowy zlecenia Strony mogą wyłączyć tę możliwość w odniesieniu do jednej lub obu stron – ale tylko w przypadkach wypowiedzenia umowy bez powodu czy z błahych powodów.  Wobec brzmienia art. 746 § 3 k.c., zgodnie z którym nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów, nieważne było by postanowienie umowne zabraniające stronom wypowiedzenia umowy w razie zaistnienia ważnych powodów.

Wypowiedzenie umowy zlecenia powinno nastąpić na piśmie – najlepiej przesłać je pocztą – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W treści wypowiedzenia nie zawsze należy wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy – jest to konieczne w przypadku, gdy w umowie wskazano, że jej wypowiedzenie może nastąpić tylko z ważnych powodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pączki domowe – prosty przepis

Pączki to największy przysmak nie tylko Tłustego Czwartku, ale także jedzony każdego dnia. Podstawą pulchnego ciasta pączków są drożdże i mąka pszenna. Smaży się je na głębokim tłuszczu, smalcu, oleju lub maśle na ciemno-złoty kolor. Mają one kształt nieco spłaszczonej kuli i posiadają bardzo różnorodne nadzienie, w zależności od smaku i gustów.

Jak się przygotować na Sylwestra?

Ostatnia noc roku to szczególne wydarzenie w kalendarzu, które jest okazją do hucznych zabaw w otoczeniu znajomych i przyjaciół. Bardziej od miejsca liczy się doborowe towarzystwo, dlatego też nawet spontanicznie zaimprowizowana zabawa może okazać się imprezą życia. Ci z nas, którzy wolą powitać Nowy Rok na uroczystym balu, odpowiednio wcześniej muszą zająć się przygotowaniami. Podpowiadamy jak to zorganizować, żeby zdążyć na czas.

Zobacz też

Peeling azjatycki – co to jest?

Efekt gładkiej skóry możemy uzyskać dzięki zabiegom złuszczającym wierzchnie warstwy naskórka. Dzięki niemu cera jest bardziej jednolita, bez zaskórników, z zamkniętymi porami. Zabieg ten nosi nazwę green peel, czyli peeling azjatycki. Dogłębnie oczyszcza skórę, a wykorzystuje do tego moc ziół takich jak: skrzyp, pokrzywa, rumianek, lawenda, nagietek lekarski, melisa czy arnik.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: