Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zakupów w Internecie należ pamiętać o następujących zasadach:

1. Zawsze dokładnie sprawdzamy i notujemy sobie (zapisujemy) dane sprzedawcy – zwłaszcza sklepów internetowych, które oprócz nazwy i siedziby powinny podać na stronie numer ewidencji działalności gospodarczej lub numer KRS. Istnieją portale, na których możemy sprawdzić, czy taki numer KRS istnieje i kto jest właścicielem przedsiębiorstwa – następnie dane te należy porównać z tymi, które znajdują się w opisie sprzedawcy.

2. Jeżeli sprzedawca nie podaje na stronie dokładnych danych firmy, albo są one dostępne dopiero po zalogowaniu na stronie – należy uważać. Warto poszukać na innych forach informacji o takich sklepach, poczytać opinie i komentarze – może się okazać, ze inni internauci ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem

3. Warto przejrzeć (np. na Allegro) poprzednie aukcje użytkownika – jeżeli dotychczasowe opinie, zwłaszcza za sprzedaż drobnych, tanich przedmiotów są pozytywne – zaś obserwowana aukcja dotyczy rzeczy drogiej – należy uważać – jest to jeden ze sposobów oszukiwania klientów

4. Warto korzystać z możliwości zapłaty za przesyłkę za pobraniem – dopiero w momencie otrzymania (a za dodatkową opłatą – dopiero po otwarciu przesyłki) mamy uiścić należność kurierowi. Jeżeli sprzedawca uzależnia wysłanie towaru wyłącznie od wpłaty pieniędzy na konto – należy być ostrożnym

5. W trakcie robienia zakupów zapisujmy w pamięci komputera wszelkie potwierdzenia, formularze i inne dokumenty dotyczące zakupów. Ułatwi nam to późniejsze dochodzenie roszczeń. Warto zapisywać także korespondencję ze sprzedawcą, a nawet przed zakupami zadać mi kilka istotnych pytań.

6. Należy dokładnie przeczytać treść i regulamin sklepu lub aukcji – zwłaszcza informacje umieszczone małym drukiem lub ukryte. Częste były przypadki, że aukcja dotyczyła nie przedmiotu – ale jego zdjęcia, o czym na dole opisu zamieszczono informację. Także opisy przedmiotu i warunki sprzedaży powinny nam być znane – przed podjęciem decyzji o zakupach. Można w niektórych przypadkach porównać ceny tego towaru w innych sklepach – zbyt niska cena w porównaniu do ceny rynkowej jest podejrzana.

7. Należy uważać na płatności kartą płatniczą online. Specjaliści proponują wyrobienie specjalnej karty płatniczej, z której korzystamy wyłącznie przy zakupach w Internecie. Należy także chronić swoje dane osobowe- ujawniajmy je w momencie, gdy jesteśmy pewni, że weźmiemy udział w aukcji czy zamówimy przedmiot w sklepie.

8. Dbajmy o to, aby nasz komputer miał dobre i działające oprogramowanie antywirusowe, jeżeli chcemy robić zakupy w Internecie. Także częsta zmiana hasła do konta w portalu aukcyjnym jest wskazana.

9. Robiąc zakupy na stronach oferujących przedmioty markowe – uważaj na adres strony internetowej, czy zgadza się np. ze znakiem towarowym i nazwą firmy, sklepu, sieci sklepów itp.

10. Warto zwrócić uwagę na cenę przesyłki, koszty dostawy i inne informacje dotyczące możliwości zwrotów, reklamacji. Warto także znać swoje prawa wynikające z ustaw dotyczących sprzedaży konsumenckiej.

Czy zawsze dbacie o bezpieczeństwo kupując przez Internet, czy zdarza Wam się zapominać? A może spotkała Was jakaś niemiła sytuacja? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdstąpienie od umowy zawartej na odległość – zasady
Następny artykułZakupy przez Internet – rękojmia za wady fizyczne

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here