kolby

Podobnie jak wszelkie przedmioty wykonane z litego drewna, również kolby drewniane dla zachowania atrakcyjnego wyglądu i nadania im wysokiego poziomu odporności na wilgoć oraz różnego rodzaju zabrudzenia wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W zależności od rodzaju broni oryginalne osady mogą być zabezpieczane w różnorodny sposób. Niekiedy są one jedynie olejowane, w innych przypadkach stosuje się specjalne bejce i powłoki na bazie lakierów.

Olejowanie materiałów drewnianych

To jedna z tradycyjnych i niezwykle popularnych metod zabezpieczania i utrwalania drewna, wzmacniająca jego strukturę, umożliwiająca nadanie mu głębszego koloru. W przypadku kolb drewnianych stosowanych w broni historycznej zwykle do ich impregnacji wykorzystywano powszechnie dostępne oleje roślinne. Również współcześnie do zabiegu odnawiania i ponownego zabezpieczenia kolby drewnianej często wykorzystywany jest surowy olej lniany. Najlepszym wyborem jest klarowny, nierafinowany olej lniany, który można rozcieńczyć terpentyną. W ten sposób można uzyskać produkt, który nie tylko dobrze penetruje drewno, ale także nieco szybciej polimeryzuje, co pozwala przyspieszyć cały proces olejowania. Warto podkreślić, że ręczne zabezpieczenie osady broni przy pomocy oleju roślinnego to długotrwały i dość żmudny proces, ale uzyskany efekt jest niemal zawsze wart poświęconego czasu.

Malowanie osad broni palnej lub wiatrówek

Alternatywnym rozwiązaniem dla żmudnego procesu olejowania jest malowanie. Warto przy tym pamiętać, że odnowienie zniszczonej kolby będzie wymagało wcześniejszego usunięcia pozostałości starej warstwy ochronnej. Dlatego przed malowaniem drewnianą osadę należy wyszlifować. Najlepiej robić to ręcznie, z wykorzystaniem papierów ściernych o różnym ziarnie (od grubszych do najdrobniejszych). Po zdarciu starej powłoki ochronnej i wygładzeniu drewnianej powierzchni kolbę broni należy dokładnie oczyścić z drobnych pyłków i dopiero wówczas można przystąpić do jej malowania. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór bejc i lakierów dedykowanych odnawianiu drewnianych elementów broni palnej i wiatrówek. Stosując takie materiały, mamy możliwość zmiany koloru osady i nadania jej delikatnego połysku.

Odpowiednio zabezpieczona, zaimpregnowana olejem lub pomalowana dobrej jakości bejcą kolba drewniana będzie estetycznym dopełnieniem każdego rodzaju broni, zwłaszcza karabinów historycznych. Profesjonalnie zabezpieczone elementy drewniane są chronione przed niekorzystnym działaniem wilgoci i innych czynników środowiskowych, trudniej się brudzą, a usunięcie z ich powierzchni drobin błota nie sprawia żadnych trudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here