Buty których dziecko będzie używało na co dzień powinny być przede wszystkim wygodne i dopasowane do wielkości stóp dziecka. Nie mogą być za ciasne, uciskać bądź spadać ze stóp. Dobrze, aby buty były troszkę większe, ale nie mogą być zbyt luźne, gdyż będą wykrzywiać nóżki dziecka. Przede wszystkim buty powinny być dobrze wyprofilowane, aby nie powodować zniekształceń stóp. Najlepiej, aby były wykonane ze skóry naturalnej, gdyż zapewnia ona dobrą przepuszczalność powietrza i stopa nie poci się tak bardzo, jak w butach wykonanych ze sztucznych surowców, co w konsekwencji prowadzi do bolesnych otarć.

Buty powinny sięgać kostek dziecka, by delikatnie usztywniać nogi, co będzie zapobiegać urazom. Zarówno buty letnie, jak i zimowe powinny być w miarę lekkie, nie mogą zbytnio obciążać stóp dziecka. Dobór zimowych butów jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla rodziców, gdyż muszą zapewniać dziecku nie tylko komfort i stabilność przy śliskich nawierzchniach, ale powinny być ciepłe. Na pewno nie mogą być zbyt masywne i ciężkie. Poza dopasowaniem butów, rodzice powinni pamiętać, że buty, w których dziecko ma chodzić na co dzień muszą się mu podobać, wszyscy bowiem decydujemy się na zakup czegokolwiek biorąc pod uwagę przede wszystkim wygląd zewnętrzny danej rzeczy.

Dobór obuwia jest znaczącą sprawą, która ma duży wpływ na odpowiedni rozwój fizyczny dziecka. Źle dobrane buty mogą być przyczyną deformacji stóp, różnego rodzaju wykrzywień, prowadzących do wad postawy. Dlatego tak ważne jest, aby nie kupować dziecku butów „na oko”, ale zabierać dziecko na zakupy i dbać o to, by nowe buty były dobrze wyprofilowane oraz dopasowane do stopy dziecka.

A Wy jakie buty kupiliście/ zamierzacie kupić do szkoły swojemu dziecku? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoziom reakcji na szkolenie – jak sprawdzić?
Następny artykułJak sprawdzić poziom wiedzy uczestników szkolenia?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here