Lodówki farmaceutyczne są używane do przechowywania leków i substancji, próbek biologicznych, pożywek, odczynników do badań biochemicznych. Zakres temperatur pracy chłodziarek farmaceutycznych wynosi zwykle od +2°C do +23°C.
Lodówki i chłodziarki laboratoryjne i farmaceutyczne
Konstrukcja lodówki farmaceutycznej gwarantuje dokładność ustawionego reżimu temperaturowego i jednorodny rozkład temperatury w całej objętości komory chłodniczej. Chłodziarki farmaceutyczne to niezawodny, łatwy w obsłudze, nowoczesny sprzęt medyczny, którego zastosowanie znacznie ułatwia pracę farmaceuty, lekarza lub naukowca.
Konstrukcja lodówek farmaceutycznych i ich specyfikacja
Konwencjonalne chłodziarki domowe nie są w stanie utrzymać jasno określonego reżimu temperaturowego i wysokiej jednorodności temperatury. Z tego powodu nie zaleca się używania domowych lodówek do przechowywania leków i innych substancji, których jakość może ucierpieć z powodu niskiej temperatury.
Drzwi chłodziarek farmaceutycznych są zwykle wyposażone w przezroczystą szybę z termicznego szkła odpornego na promieniowanie UV oraz zamek zabezpieczający przed dostępem osób niepowołanych. Do przechowywania szczególnie cennych lub niebezpiecznych leków stosuje się chłodziarki farmaceutyczne z pełnymi drzwiami bez przezroczystego okna.
Specyfikacje techniczne chłodziarek farmaceutycznych muszą być zgodne z przepisami farmaceutycznymi. Większość chłodziarek i lodówek farmaceutycznych wykorzystuje system wymuszonego obiegu powietrza w komorze chłodzonej, aby zapewnić równomierną temperaturę we wszystkich punktach komory. Urządzenie chłodnicze w chłodziarkach farmaceutycznych jest zaprojektowane w taki sposób, aby wydajność chłodnicza była wystarczająca do szybkiego odzyskania temperatury po otwarciu/zamknięciu drzwiczek.
Lodówki farmaceutyczne są stosowane w aptekach, zakładach produkujących leki, hurtowniach farmaceutycznych, laboratoriach i placówkach medycznych.
Rodzaje chłodziarek farmaceutycznych
Nie ma jednoznacznej klasyfikacji chłodziarek farmaceutycznych, ale dla wygody można je z grubsza podzielić ze względu na typ konstrukcji:
- Jednokomorowe;
- Wielokomorowe;
- Lodówki farmaceutyczne z zamrażalnikiem.
Jak wybrać chłodziarkę farmaceutyczną?
Obecnie wielu producentów sprzętu chłodniczego produkuje lodówki farmaceutyczne. Aby wybrać odpowiednią dla siebie lodówkę farmaceutyczną, należy przede wszystkim zorientować się, jaka jest jej możliwa ładowność.
Pojemność chłodziarki należy dobrać na podstawie danych dotyczących obciążenia lekami. Kryteria wyboru chłodziarki farmaceutycznej są następujące: ustawienie temperatury (parametry regulacji), dostępność zamka na drzwiach. Wybierając lodówkę, należy również rozważyć możliwość zamontowania drzwi przezroczystych lub pełnych. W razie potrzeby w chłodziarce farmaceutycznej instaluje się urządzenie rejestrujące (elektroniczny lub papierowy rejestrator zmian temperatury wewnątrz chłodziarki) w celu monitorowania warunków temperaturowych.