W trakcie zabaw z matką i innymi szczeniętami piesek uczy się bardzo ważnej umiejętności, jaką jest hamowanie gryzienia. Gdy psiak zbyt mocno ugryzie w zabawie, inne pieski przestają się z nim bawić, to uczy, że mocne gryzienie psuje zabawę i lepiej go unikać. Jeśli nasze szczenię bawiąc się z nami nie kontroluje siły gryzienia, należy zapiszczeć sygnalizując ból i zostawić pieska na chwilę samego odchodząc. Robimy tak za każdym razem, gdy psiak ugryzie za mocno, nigdy nie krzyczymy na psa, nie bijemy go ani nie ignorujemy przez zbyt długi czas (kilka minut w zupełności wystarczy).
Krzyki i szarpanie się ze szczeniakiem może być przez niego odbierane jako zabawa i tylko wzmagać jego ekscytację, lepiej jest znieruchomieć i poczekać, aż pies puści naszą rękę czy nogawkę (przytrzymując ją nieruchomo przy jego pysku) i wtedy odejść. Fizyczne karanie psiaka wywołuje w nim strach i może się przyczynić do rozwinięcia u niego zachowań agresywnych w przyszłości.
Jeśłi szczeniak mając kilka miesięcy zachowuje się agresywnie, należy skontaktować się z behawiorystą zwierzęcym. Tylko dokładny wywiad z właścicielem pozwoli ustalić przyczyny takiego zachowania i metody postępowania, dzięki którym można to zachowanie zmienić. Właściciele często niewłaściwie interpretują zachowanie psów, często to szczekanie, warczenie i łapanie za nogawki nie jest przejawem agresji, a jedynie chęcią zabawy. Dobrze jest nauczyć psiaka zabawy na komendę i komendy kończącej zabawę.
Najczęstszą przyczyną agresji u młodych psiaków jest strach, w takim przypadku należy więc skupić się na zapewnieniu psu poczucia bezpieczeństwa i oswajaniu go z otoczeniem, karanie fizyczne i krzyki tylko pogłębiają problem. W żadnym wypadku nie należy stosować (niestety wciąż jeszcze popularnych) metod zaczerpniętych z teorii dominacji polegających na odbieraniu psu miski z jedzeniem lub przewracaniu go na grzbiet! Posłanie psa i miska powinny znajdować się w zacisznym miejscu, gdzie nikt nie będzie zakłócać psu spokoju. Jeśli w domu są małe dzieci, dobrze jest zapewnić im osobną przestrzeń i nie pozwalać na niekontrolowane kontakty dzieci z psem.
morguefile.com
Koniecznie zadbajmy o odpowiednią ilość rozrywek dla naszego psiaka, pamiętajmy że podobnie jak dzieci, szczenięta mają w sobie mnóstwo energii i dużą potrzebę zabawy. W formie zabawowej możemy zacząć naukę pieska już w bardzo młodym wieku, dzięki temu nie tylko zyskamy większą kontrolę nad jego zachowaniem, ale też zacieśnimy łączące nas więzi i – stosując odpowiednie pozytywne metody szkoleniowe – zwiększymy zaufanie psiaka do nas.
Macie problem z agresywnym szczeniakiem? Jak się ta agresja przejawia? Podzielcie się doświadczeniami.
JAK PIES JEST AGRESYWNY, ABY UNIKNĄĆ PROBLEMÓW, NALEŻY GO U Ś P I Ć U WETERYNARZA, BO SAMEMU ZABIĆ NIE WOLNO