Kotka może zostać zapłodniona przez więcej niż jednego samca dlatego w przypadku kotek hodowlanych nie należy po kryciu pozwalać kotce na kontakty z innymi samcami. Ciąża trwa około 9 tygodni (63-66 dni). Obserwowalne objawy ciąży występują dopiero od 3-4 tygodnia, dlatego najpewniejszym sposobem sprawdzenia czy doszło do zapłodnienia jest przeprowadzenie badania przez lekarza weterynarii około miesiąca od zakończenia rui. Dzięki temu już w pierwszym okresie ciąży będziemy mogli lepiej zadbać o kotkę i rozwijające się w jej brzuchu maleństwa.

W 3-4 tygodniu ciąży sutki powiększają się i ulegają zaróżowieniu, w tym czasie brzuch kotki zaczyna się nieznacznie zaokrąglać, jej apetyt może być zmienny. W tym czasie kotka może stać się mniej ruchliwa i częściej dopominać się o pieszczoty u swoich opiekunów. Od 5 tygodnia płody zaczynają szybko rosnąć i zaokrąglenie brzucha staje się wtedy wyraźniejsze. Pod koniec ciąży kotka przygotowuje się do porodu budując gniazdo znosząc do niego różne materiały i udeptując je łapkami, może być wtedy niespokojna i drażliwa.

Podobne objawy mogą wystąpić również w przypadku ciąży urojonej, choć występuje ona u kotów znacznie rzadziej niż w przypadku psów, jednak 100% pewność czy kotka naprawdę jest w ciąży da nam tylko badanie lekarskie. W ciąży urojonej często występuje również laktacja, w wyniku czego może rozwinąć się zapalenie gruczołów mlekowych.

W przypadku kotek nie przeznaczonych do hodowli, a zwłaszcza tych wychodzących z domu (lub mieszkających w jednym mieszkaniu z kocurem) warto pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu sterylizacji, zapobiegnie to niechcianym ciążom, ciążom urojonym, występowaniu rui, chorobom o podłożu hormonalnym. Istnieje możliwość podawania hormonalnych środków będących alternatywą dla chirurgicznej sterylizacji, sterylizacja chirurgiczna jest wprawdzie nieodwracalna, ale też nie ma tylu negatywnych efektów ubocznych, które w przypadku podawania hormonów mogą, ale nie muszą wystąpić.

Nie jest prawdą, że kotki muszą mieć przynajmniej raz w życiu młode, każda ciąża i poród stanowi obciążenie dla organizmu i niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Myślicie, że Wasza kotka jest w ciąży? Jakie objawy o tym świadczą? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiąża u suki – objawy
Następny artykułJakie są objawy ciąży u chomika?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here