Przede wszystkim kuweta powinna być regularnie sprzątana, koty nie lubią załatwiać się w zbyt zanieczyszczonym żwirku. Kot może odmówić korzystania z kuwety, gdy zmieniliśmy rodzaj używanego żwirku, wystarczy wrócić do tego wcześniej stosowanego.

Koty przyzwyczajają się też do miejsca załatwiania swych potrzeb, mogą nie zaakceptować zmiany miejsca położenia kuwety. Umieszczamy więc kuwetę na poprzednim miejscu i stopniowo przesuwamy ją codziennie o kilka centymetrów w kierunku miejsca w którym ma się teraz docelowo znajdować.

Umieszczenie misek z karmą w pobliżu kuwety również może skutecznie zniechęcić kota do jej używania, koty nie załatwiają się w pobliżu miejsca, w którym jedzą. Jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota koniecznie zaopatrzmy się w tyle kuwet co mamy kotów + 1 dodatkowa. Niektóre koty nie chcą korzystać z wspólnych toalet.

Jeśli żadna z powyższych przyczyn nie pasuje do naszego problemu udajmy się do lekarza weterynarii, by wykluczyć przyczyny fizjologiczne zmian w zwyczajach naszego pupila.

Koty to bardzo wrażliwe stworzenia, jeśli kota załatwiającego swe potrzeby fizjologiczne coś przestraszy może wytworzyć się u niego niemiłe skojarzenie z przebywaniem w kuwecie i więcej tam nie zaglądać.

W sytuacji gdy kot cierpi na schorzenia układu moczowego lub pęcherza i oddawanie moczu sprawia mu ból, również może skojarzyć to niemiłe doznanie z kuwetą i nawet po wyleczeniu nie chcieć się w niej załatwiać, w tej sytuacji rozwiązaniem może być zmiana kuwety i jej miejsca położenia.

Innym powodem załatwiania się poza kuwetą może być znaczenie terenu moczem i kałem. Koty, które czują się w domu bezpiecznie nie oznaczają w ten sposób swego otoczenia, jeśli zaczynają to robić może to oznaczać że czują się niepewnie, przeżywają stres. Powodem stresu dla kota może być niemal każda zmiana w jego otoczeniu, w trybie życia domowników lub ich składzie. By dojść do przyczyn, które wywołały zmiany w zachowaniu zwierzęcia i poradzić sobie z problemem radzę zwrócić się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego, najlepiej specjalizującego się w terapii problemów behawioralnych kotów.

Uwaga!

Jeśli kotu z dowolnej przyczyny zdarzy się załatwić poza kuwetą, by zapobiec powtarzaniu się tego w przyszłości musimy dokładnie oczyścić to miejsce detergentem, a następnie przetrzeć je spirytusem, postawmy też w pobliżu tego miejsca miskę z jedzeniem. Koty załatwiają się zwykle w tych samych miejscach kierując się pozostawionym tam wcześniej zapachem, dlatego konieczne jest wyeliminowanie go.

Macie ten problem ze swoim kotem? Od jak dawna? Konsultowaliście się już z weterynarzem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak hotel dla zwierząt?
Następny artykułJakie nagrody dla psa?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here